reklama

Putin sdělil, že zájem o fórum projevila vedení univerzit, uznávaní vědci a představitelé kultury. "Pozornost bude věnována hlavně spolupráci v oblasti vzdělávání a společné práci při záchraně našeho společného kulturního a duchovního dědictví," uvádí se v poselství. Putin doufá, že diskuse poslouží k "upevnění dvoustranné humanitární spolupráce, jež je tradičně důležitou součástí rusko-českých vztahů".

Archivní dokumenty, které by česká strana chtěla prostudovat, by měly vyjasnit například osudy českých legionářů, období před počátkem druhé světové války, okolnosti komunistického převratu v roce 1948 či okupace Československa v srpnu 1968. 

Proti ustavení fóra se už loni postavili bývalí čeští diplomaté, zástupci nevládního sektoru a odborníci na východní Evropu. Podle nich iniciativa bude sloužit jen jako propagandistický nástroj Moskvy.

Mezi účastníky diskusí budou rektoři několika ruských univerzit nebo ředitel ruské Federální archivní agentury (Rosarchiv) Andrej Artizov. Českou stranu zastoupí například ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Zdeněk Hazdra nebo předseda české části česko-ruské komise historiků a archivářů Jan Němeček.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama