reklama

Z dřívější skupiny G8 bylo vyřazeno na jaře 2014 po okupaci ukrajinského Krymu. "Vyhodili Rusko a měli by ho vzít zpátky, protože bychom měli mít Rusko u jednacího stolu," řekl prezident novinářům. "Miluji svou zemi a pro Rusko jsem noční můrou. Dodávám ale, že Rusko by na schůzce (v Kanadě) mělo být. Proč se scházíme bez přítomnosti Ruska?" poznamenal Trump.

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov v krátké reakci na prohlášení amerického prezidenta řekl, že "Rusko se soustřeďuje na jiné formáty (schůzek)," než je skupina G7. 

Mluvčí kanadského premiéra Justina Trudeaua konstatoval, že Kanada svůj odmítavý názor na přijetí Ruska do skupiny G7 nemění. Nový italský premiér Giuseppe Conte naopak podle agentury Bloomberg soudí, že Rusko by se vrátit mělo.

Třidenní summit G7 v kanadském La Malbaie hodlá americký prezident opustit už v sobotu ráno místního času (po půlnoci SELČ), kdy odletí do Singapuru na schůzku se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. V jednom z twitterových vzkazů dnes prezident poznamenal, že si aspoň na chvíli během cesty do Kanady a Singapuru odpočine od "ruského honu na čarodějnice", jak označuje vyšetřování vlivu Moskvy na americké volby v roce 2016.