reklama

S odvoláním na vládu v Oslu o tom dnes informovala agentura Reuters. Záměr by mohl dál zvýšit napětí v norsko-ruských vztazích.

První američtí vojáci dorazili do Norska loni v lednu, aby tam cvičili boj v zimních podmínkách, v tuto chvíli je v zemi přibližně 330 členů americké námořní pěchoty. Ti však mají odejít na konci letoška.

Teď Oslo požádá Washington, aby příští rok poskytl 700 mariňáků. Dodatečné vojáky chce rozmístit na severu v kraji Troms. Vyslané jednotky se mají podle záměru norské vlády střídat po pěti letech.

Norská ministryně zahraničí Ine Eriksenová Söreideová tvrdí, že žádost o americké posily není namířena proti Rusku. Norsko podle ní ani neplánuje zřídit stálou americkou vojenskou základnu.

Norsko i Spojené státy jsou členy Severoatlantické aliance, která v poslední době vyslala rotující jednotky i do Pobaltí. „Obrana Norska závisí na podpoře našich spojenců v NATO, jako je tomu u většiny ostatních zemí aliance," uvedl norský ministr obrany Frank Bakke-Jensen, kterého citovala agentura AFP.

0 komentářů Napište svůj názor

reklama