Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Spory, rozpad, tvrdá obvinění. Ztratí USA silného spojence?

Vlajka USA
Vlajka USA
Foto: Pixabay

Ankara/Washington – Ačkoliv pro Evropu je Turecko partnerem zejména při řešení migrační krize, Spojené státy s touto zemí dlouhodobě spolupracují v oblasti Blízkého a Středního východu. Americký oficiální zpravodajský server Voice of America ale varuje, že je toto spojenectví plné prasklin.

Spory kvůli Kurdům

Podle serveru se Spojené státy již měsíce snaží zachovat dekorum a předstírat, že je spojenectví s Tureckem pevné, ačkoliv je pravdou opak. Nakolik se zájmy obou zemí neshodují, podle serveru jasně odhaluje boj proti teroristické skupině Islámský stát (IS). Podle analytiků tak hrozí i poškození dlouhodobých vztahů mezi oběma zeměmi.

Jak připomíná, zatím poslední spory vyvolalo rozhodnutí Washingtonu podpořit vojenskou pozemní kampaň pod vedením Kurdů, kteří se snaží na severu Sýrie od teroristů osvobodit území ležící poblíž tureckých hranic.

„Na základě toho jsou vznášena obvinění, že Obamova administrativa otočila a vybrala si Kurdy místo Turků, čímž podpořila, i když možná neúmyslně, kurdské separatistické ambice v této oblasti," vysvětluje server.

Turecký vicepremiér Numan Kurtulmus na toto téma v úterý uvedl, že si Washington bude muset vybrat mezi Ankarou a Sjednocenou demokratickou stranou, což je strana syrských Kurdů, která je odnoží turecké zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Novinářům sdělil, že Amerika „buď bude pokračovat ve své dlouhodobé alianci NATO," nebo „vytvoří nové spojenectví s jednotkami, které jsou proti Turecku".

Porážka IS, nebo svržení Asada?

Server podotýká, že se vlády obou zemí zásadně rozcházejí v otázce priorit syrského konfliktu – zatímco Američané se soustředí na porážku IS, Turecko se domnívá, že se moc džihádistů nejvíce oslabí svržením syrského prezidenta Bašára Asada.

Navzdory těmto skutečnostem ale Spojené státy stále odmítají přiznat, že se s Tureckem názorově neshodnou, a trvají na tom, že obavy Turecka z možné legitimizace Kurdů chápou.

„S Tureckem také máme silný vztah, a Turecko – jak jsem už mnohokrát zmínil, tohle pro ně není nějaká ezoterická diskuze. Je to přímo na jejich hranicích. Je to skutečné," uvedl například John Kirby, mluvčí amerického ministerstva zahraničí.

Spojené státy tak podle serveru sice tvrdí, že separatistické úmysly Kurdů nepodporují, zároveň ale chtějí ve spolupráci s nimi pokračovat i nadále. „To jen zvyšuje frustraci Turecka. Ankara si slova uklidnění vykládá jako ignorování svých stížností," podotýká server.

Hrozí narušení vztahů?

Podle serveru se ale experti nedomnívají, že by hrozil kompletní rozpad spojenectví mezi Spojenými státy a Tureckem; k určitému dlouhodobému poškození vztahů by ale podle nich dojít mohlo.

„Tento zatím poslední případ je ukazatelem čím dál tím nebezpečnějšího trendu, kdy fakt, že se Spojené státy výhradně soustředí na boj proti Islámskému státu, vede k taktickým spojenectvím s menšími hráči v regionu, což ohrožuje větší strategická spojenectví s tradičními spojenci Spojených států," domnívá se Kadir Ustun, výkonný ředitel washingtonského think tanku SETA Foundation.

Server na závěr podotýká, že strach Turecka z možné hrozby ze strany Ruska zatím převyšuje jakékoliv neshody s Washingtonem ohledně Kurdů. Vztahy s Ruskem se, jak podotýká, značně zhoršily minulý rok v listopadu, kdy Turecko sestřelilo ruský bojový letoun.

Témata:  USA Turecko Syrská krize

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:33

Jak na tom je Tereza Ramba? Lékaři učinili zásadní rozhodnutí

Česko během probíhajícího týdne zaskočila zpráva o hospitalizaci Terezy Ramby, která přiznala blíže nespecifikované zdravotní potíže. O něco později se objevily informace o diagnóze. Jaké jsou ale vyhlídky oblíbené herečky? Nejnovější zprávy jsou pozitivní. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy