Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Macron se na oslavách 100. výročí Československa setká s Babišem

Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
Foto: European Union

Darney (Francie) - Francouzský prezident Emmanuel Macron pojede koncem června na východ Francie na oslavy 100. výročí vzniku Československa. Setká se s premiérem Andrejem Babišem a předsedou slovenské vlády Peterem Pellegrinim.

Informoval o tom tento týden francouzský deník Vosges matin, který vychází v regionu, kde se slavnostní akt 30. června uskuteční. Cestu Babiše na ceremoniál dnes ČTK potvrdila mluvčí vlády Barbora Peterová.

Program události, která se v obci Darney koná každý rok, ještě nebyl oficiálně zveřejněn. "Oficiální potvrzení musí přijít velmi brzy," napsal Vosges matin, který k článku připojil fotografie z ceremoniálu z června 2015. Tehdy se za Českou republiku účastnil premiér Bohuslav Sobotka, desítky českých a francouzských vojáků i veteráni druhé světové války.

Na planině nedaleko Darney se 30. června 1918 shromáždilo na 6000 legionářů, aby přísahali věrnost vznikajícímu československému státu. Kromě nich se aktu účastnila i řada oficiálních hostů, včetně budoucího ministra zahraničí a později prezidenta Edvarda Beneše či francouzského prezidenta Raymonda Poincarého. 

Témata:  Francie Emmanuel Macron Československo

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.