Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Němci už toho mají dost: Pokud nebude vracení migrantů, chtějí konec vládní koalice

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín - Spolková vláda se kvůli sporu o uprchlíky otřásá v základech. Většina Němců chce konec koalice CDU/CSU a sociální demokracie (SPD), pokud CSU neprosadí svůj požadavek vracet část migrantů rovnou na německých hranicích.

Pro ukončení koaliční spolupráce v případě, že Německo nezačne z hranic vracet žadatele o azyl, kteří už byli registrováni v jiné zemi Evropské unie, je 53 procent Němců, opačný názor jich má 40 procent. 

Ještě výraznější je tento poměr v Bavorsku, kde je Křesťanskosociální unie (CSU) dominantní politickou silou. Pro konec vlády, která se rodila jen složitě a ve funkci ještě není ani 100 dní, se tam v případě neprosazení požadavku CSU vyslovilo 71 procent dotázaných, proti jich bylo jen 24 procent. Ukázal to průzkum veřejného mínění, o němž informuje list Augsburger Allgemeine.

Vracení běženců přímo z hranic Německa zatím odmítá kancléřka Angela Merkelová (CDU) i koaliční SPD. Merkelová argumentuje tím, že by takový postup byl v rozporu s evropským právem.

Témata:  Německo Křesťanskodemokratická konzervativní unie CDU/CSU Angela Merkelová uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

4. května 2025 12:43

4. května 2025 11:28

Volodymyr Zelenskyj: Od televizního komika k válečnému prezidentovi

Volodymyr Zelenskyj je dnes jednou z nejvýraznějších politických postav 21. století – muž, který z televizních obrazovek přešel přímo do čela státu, a v čase války se stal symbolem odporu, vytrvalosti a boje za svobodu Ukrajiny. Jeho příběh je neobvyklý, dramatický a od roku 2022 nepřestává psát další silné kapitoly.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Donald Trump jako papež

Trump zveřejnil fotku, kde vypadá jako papež. Strhla se vlna kritiky

Donald Trump opět vzbudil silné emoce – tentokrát zveřejněním obrázku vytvořeného umělou inteligencí, na němž je sám zobrazen v papežském ornátu. Fotomontáž sdílel v pátek večer na své sociální síti Truth Social a následně ji převzala i oficiální vládní platforma X (dříve Twitter). Snímek přichází v době, kdy katolická církev truchlí po smrti papeže Františka a kdy se připravuje začátek konkláve, které má ve středu zvolit jeho nástupce.