Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Uprchlíci si našli nové trasy do Evropy

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Brusel - Agentura Frontex zaznamenala za květen 12.100 neoprávněných přechodů vnější hranice EU, což je o 56 procent méně než loni v květnu. Frontex to dnes uvedl v tiskové zprávě s tím, že prvních pět měsíců letošního roku bylo celkově neoprávněných přechodů vnější hranice EU zhruba 43.200, což je o 46 procent méně ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Frontex má na starosti ochranu vnější hranice EU.

Podle Frontexu je hlavním důvodem nižší migrační tlak v centrálním Středomoří. Tam počty migrantů klesly na květnových přibližně 4100 lidí. To je o 82 procent méně ve srovnání s loňským květnem. Celkově od začátku roku do konce května dorazilo po této trase asi 13.450 lidí, o 77 procent méně proti roku předchozímu. Nejčastějšími dvěma skupinami jsou letos Tunisané a Eritrejci, kteří dohromady představují 37 procent zachycených migrantů.

Ve východní části Středozemního moře snižuje počty příchozích zatím stále platící dohoda mezi unií a Tureckem. Podle Frontexu tam byl v květnu zaznamenán příchod 4400 lidí, což je o 40 procent méně než letos v dubnu. Výrazně - o 90 procent - však vzrostl celkový počet příchozích za prvních pět měsíců letošního roku, a to na 19.800. Migranti tentokrát ovšem volí pozemní cestu z Turecka, hlavními skupinami jsou Syřané a Iráčané.

V důsledku pak Frontex na Západním Balkáně zaznamenal vznik nových tras mířících přes Albánii, Černou Horu a Bosnu a Hercegovinu, a pak přes Srbsko a Bosnu. Znamená to vyšší migrační tlak na hranici mezi Bosnou a Chorvatskem.

Do Španělska se přes západní Středomoří v květnu dostalo 3400 lidí, což je asi trojnásobek ve srovnání s předchozím měsícem i květnem 2017. Od počátku roku do konce května zaznamenal Frontex v této oblasti 8200 neoprávněných přechodů hranice. To je nárůst o 59 procent. Hlavními zeměmi původu příchozích jsou zde Maroko, Mali a Pobřeží Slonoviny.

Témata:  uprchlíci EU

Související

Aktuálně se děje

13:08

Počasí může uvrhnout svět do vážné krize. Rok 2025 musí být historický bod zlomu, varují experti

Pod záštitou UNESCO a Světové meteorologické organizace (WMO) vznikla globální iniciativa zaměřená na ochranu ledovců, které zásobují více než dvě miliardy lidí sladkou vodou. Ledovce a ledové pokryvy obsahují přibližně 70 % světových zásob sladké vody, a jejich rychlé tání představuje vážnou environmentální i humanitární krizi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Robert Fico

"Lidé kvůli vám utíkají do zahraničí." Robert Fico dostal ostrý dopis

Slovenský premiér Robert Fico a jeho vláda čelí kritice ze strany akademické obce, která mu v otevřeném dopise vyjadřuje znepokojení nad stavem demokracie, vzdělávání a celkové budoucnosti země. Akademici varují před nevratnými důsledky současné vládní politiky, která podle nich způsobuje úpadek státu a podporuje odchod talentovaných mladých lidí do zahraničí. Dopis, který obsahuje osm konkrétních požadavků na vládu, byl doplněn peticí, kterou za první den podepsalo téměř 1 300 lidí.