Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo a Itálie chtějí víc solidarity pro uprchlíky

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Berlín - Evropa potřebuje více solidarity v oblasti migrace. Dnes se na tom shodli německá kancléřka Angela Merkelová a italský premiér Giuseppe Conte.

Řekli to na tiskovém briefingu před společným jednáním, při němž se chtějí zaměřit právě na migraci.

"Evropská unie musí změnit svou perspektivu," prohlásil Conte. "Itálie nemůže nadále jednat sama," míní. Jsou podle něj potřeba mechanismy, které zajistí přiměřenou solidaritu.

"Chceme podpořit italské přání týkající se solidarity a doufáme, že i Německo se setká s pochopením pokud jde o solidaritu v Evropě v otázkách migrace," řekla Merkelová. Zároveň připomněla, že do obou zemí směřuje velké množství běženců.

Jak přesně by taková solidarita měla vypadat, šéfka německé vlády neuvedla. V poslední době ale hovoří o tom, že by nemuselo jít o přerozdělování běženců, k němuž nadále například v zemích Visegrádu (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) panuje velký odpor, ale o takzvanou flexibilní solidaritu. Rozhodování o konkrétních příspěvcích v migrační politice by v takovém případě zůstalo na jednotlivých státech. Země, které nechtějí přijímat běžence, by mohly výrazněji přispívat finančně nebo jinak.

Témata:  EU Angela Merkelová uprchlíci

Související

Aktuálně se děje

13:08

Počasí může uvrhnout svět do vážné krize. Rok 2025 musí být historický bod zlomu, varují experti

Pod záštitou UNESCO a Světové meteorologické organizace (WMO) vznikla globální iniciativa zaměřená na ochranu ledovců, které zásobují více než dvě miliardy lidí sladkou vodou. Ledovce a ledové pokryvy obsahují přibližně 70 % světových zásob sladké vody, a jejich rychlé tání představuje vážnou environmentální i humanitární krizi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Robert Fico

"Lidé kvůli vám utíkají do zahraničí." Robert Fico dostal ostrý dopis

Slovenský premiér Robert Fico a jeho vláda čelí kritice ze strany akademické obce, která mu v otevřeném dopise vyjadřuje znepokojení nad stavem demokracie, vzdělávání a celkové budoucnosti země. Akademici varují před nevratnými důsledky současné vládní politiky, která podle nich způsobuje úpadek státu a podporuje odchod talentovaných mladých lidí do zahraničí. Dopis, který obsahuje osm konkrétních požadavků na vládu, byl doplněn peticí, kterou za první den podepsalo téměř 1 300 lidí.