reklama

Vězeňská správa ujišťuje, že vězeň je „v uspokojivém zdravotním stavu". Podle Denysovové je to ale jinak. „Právě jsem hovořila s advokátem, který se dnes setkal Olehem. Podle něj je Oleh nyní na ošetřovně, má problémy s ledvinami a srdcem," uvedla ombudsmanka.

Sencov podle advokáta denně vypije 3,5 litru vody a další dva litry dostává kapačkou. Po 26 dnech hladovky u něj nastala krize, kvůli které jej převezli do nemocnice mimo vězení, kde mu lékaři chtěli nasadit výživu, ale Sencov odmítl. "Podle advokáta se krize kdykoliv může zopakovat," uvedla ombudsmanka.

„Zdravotní stav Oleha Sencova je uspokojivý," ujistila naopak vězeňská správa. Ta dnes popřela, že Sencova násilím krmí, jak se objevilo v médiích. Namísto toho "se provádí podpůrná terapie, určená na podporu základních funkcí orgánů", aby se zabránilo "komplikacím". Sencov je „pod stálým dynamickým dohledem zdravotníků", kteří jej každý den vyšetřují.

Znepokojení nad Sencovovým osudem dnes v Kyjevě vyjádřili velvyslanci zemí ze skupiny G7, která sdružuje USA, Kanadu, Japonsko, Německo, Británii, Francii a Itálii. Kvůli možné výměně vězňů ukrajinský prezident podruhé během dvou týdnů volal svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi. Porošenko také naléhal, aby Sencova a další ukrajinské vězně směla navštívit ukrajinská ombudsmanka.

Problém vězňů nastolilo prudké zhoršení vztahů mezi oběma zeměmi po ruské anexi Krymu v březnu 2014. Pro Ukrajince se stal zosobněním ruské zvůle právě Sencov, odsouzený ruským soudem k 20 letům za údajné teroristické akce na Krymu. Soudní proces označila Amnesty International za „stalinský", kritizovala jej i Evropská unie a USA.

2 komentáře (Poslední 22.06. 08:11) Napište svůj názor

reklama