reklama

Itálie, která už přijala stovky tisíc běženců, další přijmout rozhodně nechce. Dnes také odmítla nabídku španělské organizace k záchraně kolem 1000 lidí v ohrožení u libyjského pobřeží. Nad osudem lodi Lifeline se dosud neustrnula ani žádná jiná země. Malta v sobotu alespoň dopravila posádce a migrantům zásoby jídla a další potřebný materiál.

Na videu, které z lodi organizace poskytla, je vidět množství lidí sedících na palubě těsně vedle sebe. "Zdá se, že se světová politika řeší na účet těchto lidí," prohlásil dnes podle agentury DPA Claus-Peter Reisch, kapitán Lifeline, kterou si pronajala stejnojmenná německá nevládní organizace. 

Řím tvrdí, že organizace Lifeline jednala v rozporu s mezinárodním právem, když na palubu vzala migranty, místo aby se o ně postarala libyjská pobřežní stráž. Skupina je ale přesvědčená, že jednala v souladu s mořským právem - na palubu vzala trosečníky.

Mluvčí německé organizace Axel Steier přitom zdůrazňuje, že pro tyto migranty je především důležité, že se dostali z Libye, protože řada z nich má za sebou trýznění a znásilňování. 

Španělská nevládní organizace Proactiva Open Arms, která ve Středozemním moři už zachránila tisíce migrantů, dnes na twitteru informovala, že u libyjských břehů je sedm člunů s přibližně tisícem lidí, kteří potřebují zachránit. Itálie prý ale nabídku této organizace poskytnout postiženým pomoc odmítla. 

Zablokovanou situací kolem migrantů ovšem nejsou postiženy jen lodě nevládních organizací. Podle DPA na povolení k vplutí do sicilského přístavu Pozallo čeká dánská kontejnerová nákladní loď se 113 migranty, kteří jsou na její palubě od pátku.

Španělský premiér Pedro Sánchez dnes obvinil italskou vládu, že je ve své migrační politice "protievropská" a vlastní zájmy klade nad snahu nalézt společné evropské řešení. Zároveň ale připustil, že země EU nedokázaly Itálii v migrační krizi pomoci.

2 komentáře (Poslední 24.06. 20:38) Napište svůj názor

reklama