Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Útěk před Erdoganem? 1200 tureckých diplomatů a úředníků požádalo o azyl v Německu

Německá vlajka
Německá vlajka
Foto: Pixabay

Berlín - V Německu od roku 2016 požádalo o azyl téměř 1200 tureckých diplomatů, vyšších státních úředníků a jejich rodinných příslušníků. Uvedl to list Welt am Sonntag s odkazem na statistiky spolkového ministerstva vnitra.

Od pokusu o státní převrat, který v červenci 2016 zmařily síly věrné prezidentovi Recepovi Tayyipu Erdoganovi a turecké vládě, požádalo Berlín o udělení politického azylu 296 Turků s diplomatickými pasy a dalších 881 tureckých občanů s průkazy vysokých státních úředníků. Do statistiky jsou zahrnuti i jejich manželé, manželky a děti.

Žádosti o azyl, které podali turečtí vojáci, německý úřad pro migraci a uprchlíky (BAMF) zvlášť neeviduje.

Ankara již dva roky pronásleduje příznivce duchovního Fethullaha Gülena, kterého podezřívá ze zosnování puče. Gülen, který dlouhodobě žije v USA, toto obvinění odmítá. Podle něj puč vyvolal prezident Erdogan.

Témata:  Německo Turecko

Související

Aktuálně se děje

15. května 2025 16:55

Dagmar Havlová se musela ozvat. Jde o scénář rozloučení s Jiřím Bartoškou (†78)

Pozůstalí připravují poslední rozloučení s Jiřím Bartoškou, oficiálně ale detaily úterního obřadu nejsou známé. Objevily se nicméně spekulace o tom, kdo promluví. Dagmar Havlová, jejíž jméno také padlo, se rozhodla reagovat. 

Zdroj: Ludmila Plachá

Další zprávy

Vladimír Putin

Komentář

Ne partner k jednání, ale překážka k odstranění. Jak Putin vnímá Zelenského a celou Ukrajinu?

Ve světle aktuálního odmítnutí Vladimira Putina zúčastnit se jednání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Istanbulu je na místě znovu si připomenout, oč v této válce skutečně jde – a proč vůbec začala. Tento krok ze strany ruského prezidenta jen dále potvrzuje dlouhodobý postoj Kremlu. Nejde o hledání kompromisu, ale o vnucení vlastních podmínek prostřednictvím síly.