Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Australský arcibiskup byl potrestán za to, že kryl zneužívání dětí knězem

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Canberra - Soudce v australském městě Newcastle dnes vynesl trest na arcibiskupem Philipem Wilsonem, který kryl sexuální zneužívání dětí knězem. Má si odpykat rok ve vězení s tím, že bude moci o podmínečné prominutí zbytku trestu požádat po půl roce od jeho nastoupení.

O termínu začátku trestu by se mělo rozhodnout 14. srpna, dokdy soudce zváží, zda bude moci duchovní odpykat trest v domácím vězení. Arcibiskup nedlouho po vynesení rozsudku rezignoval na svou funkci.

Wilson byl v květnu uznán vinným, že kryl kněze Jamese Fletchera, který děti zneužíval v 70. letech. Fletcher byl v roce 2004 odsouzen k osmiletému vězení za zneužití devíti dětí. Zemřel ve vězení v roce 2006. Wilson u soudu prohlásil, že o činech dotyčného kněze nevěděl, soud mu ale neuvěřil. 

Papež František opakovaně vyzval k přísnému potrestání těch, kteří se dopustí sexuálního zneužívání nezletilců. Vydal také dekret umožňující odvolávání biskupů, kteří nebudou rázně řešit případy sexuálního zneužívání nezletilých katolickými kněžími.

Témata:  Austrálie pohlavní zneužívání dětí církev

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.