Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pár v Británii byl otráven novičokem stejně jako Skripalovi

Britská policie, ilustrační fotografie
Britská policie, ilustrační fotografie
Foto: Reprofoto ČT

Londýn - Britský pár, který je v kritickém stavu v nemocnici, byl vystaven působení jedu novičok. Na tiskové konferenci to dnes večer oznámil šéf britské protiteroristické policie. Jde o stejnou látku, kterou byl před čtyřmi měsíci otráven bývalý dvojí agent Sergej Skripal a jeho dcera.

Britové byli nalezeni v sobotu v bezvědomí v domě ve městě Amesbury, které leží nedaleko Salisbury. Právě v Salisbury byli 4. března objeveni otrávení Skripalovi.

"Obdržel jsem výsledky testů z (vojenské laboratoře) v Porton Downu, které ukazují, že dva lidé byli vystaveni působení nervového plynu novičok," řekl novinářům Neil Basu z protiteroristické policie. Policisté se nyní snaží zjistit, jak se britský pár do kontaktu s jedem mohl dostat. Případ již od rána detailně sleduje i vláda v čele s premiérkou Theresou Mayovou.

Pětačtyřicetiletý muž a o rok mladší žena, podle přátel Charlie Rowley a Dawn Sturgessová, jsou nyní hospitalizováni ve stejné nemocnici v Salisbury jako tehdy Sergej Skripal a jeho dcera. Podle policie se nikdo další vykazující stejné symptomy zatím neobjevil. Policisté rovněž zatím nevědí o ničem, co by naznačovalo, že pár byl vystaven působení smrtícího jedu úmyslně.

Jak Neil Basu dodal, zatím není možné potvrdit, že novičok byl "stejné šarže" jako ten použitý v případě Skripalových. Nicméně právě možnost, že spolu oba případy souvisejí, se nyní policisté rovněž snaží prošetřit. Podle šéfa protiteroristické jednotky je do vyšetřování případu zapojena stovka jeho mužů a pomáhají jim i další policisté z hrabství Wiltshire.

Kvůli vyšetřování uzavřela policie několik lokalit, kde se přiotrávený pár pohyboval: jednak dům v ulici Muggleton, drogerii v centru Amesbury, stejně jako baptistické centrum s kostelem ve stejné obci, kde se oběti zúčastnily místní slavnosti. Na té byly zhruba dvě stovky lidí, z nichž nikdo následně nehlásil podobné zdravotní potíže. Uzavřen byla také park královny Alžběty v nedalekém Salisbury.

Skripalovi byli počátkem března v jihoanglickém Salisbury otráveni jedem, který britské úřady označily za armádní otravnou látku novičok, která se vyráběla v Sovětském svazu. Londýn pak z odpovědnosti za zločin obvinil Moskvu, ruské vedení ale jakýkoli podíl na útoku energicky popřelo. Lékařům se podařilo Skripala a jeho dceru Juliji zachránit, oba již opustili nemocnici.

Témata:  Velká Británie novičok otrava policie Velká Británie

Související

Aktuálně se děje

9:27

Karel Šíp ví jen o dvou lidech, kteří to dělají jinak. A dělají si to těžké

Karel Šíp je veřejností vnímán především jako moderátor a bavič, ale velkou kapitolou v jeho životě je i hudba. Šíp se jí původně věnoval jako muzikant, dnes už jen píše písňové texty. A dělá to tou jednodušší cestou. Sám ví jen o dvou lidech, kteří si to dělají "složité".

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.