reklama

Schůzky v přístavním městě Bari, považovaném za náboženský most mezi Východem a Západem i kvůli tomu, že zde spočívají ostatky Svatého Mikuláše, uctívaného i pravoslavnými věřícími, se nezúčastnil moskevský patriarcha Kirill, hlava ruské pravoslavné církve. Kirill byl silným zastáncem rozhodnutí prezidenta Vladimira Putina o zásahu ruských ozbrojených sil v Sýrii, připomněla agentura AP s tím, že Kirill do Bari poslal svého zástupce, metropolitu Ilariona.

Papež podpořil vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu vytvořením dvou států a zopakoval svůj názor, že v Jeruzalému, který považují za posvátné město křesťané, židé a muslimové, by se měl respektovat stávající stav.

Mnoho konfliktů se podle Františka rozhořelo silami "fundamentalismu a fanatismu, rouhajících se pod maskou víry". Nejen většina, ale každé společenství na Blízkém východě by podle něj mělo být chráněno. "Nemůžete hovořit o míru, zatímco tajně soupeříte v hromadění nových zbraní," nabádal.

František také připomněl, že křesťanství se zrodilo právě na Blízkém východě, kde "jsou zakořeněny naše vlastní duše". Ale oblast zakryla "temná mračna války, násilí a ničení, okupace, fundamentalismu, nucené migrace a zanedbávání", a to za mlčenlivé spoluviny mnoha dalších lidí. "Blízký východ se stal zemí lidí, kteří opouštějí vlastní půdu," řekl.

Loading...
reklama