Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

U Severního Kypru ztroskotala loď s migranty, nejméně 19 mrtvých

Uprchlíci, ilustrační fotografie
Uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Ankara - U pobřeží Severního Kypru dnes ztroskotala loď se 150 migranty na palubě. 19 lidí zahynulo a zhruba 26 osob se pohřešuje. 105 uprchlíků se podařilo zachránit. Po dalších možných přeživších pátrá pobřežní stráž a pomáhají přitom i obchodní lodě.

Plavidlo s migranty zaznamenala loď plující pod panamskou vlajkou asi 25 námořních mil od turecké Antalyi a upozornila na něj tureckou pobřežní stráž.

Loď ztroskotala asi 48 kilometrů od poloostrova Karpas v turecké části ostrova. Podle agentury AP bylo na palubě 147-150 lidí a pátrá se teď po 25 až 30 z nich. Odkud migranti pocházeli a kam měli namířeno, není zatím jasné.

V roce 2015 bylo Turecko jednou z hlavních tranzitních zemí, přes kterou se více než milion migrantů vydalo na nebezpečnou plavbu do Evropy. Mnoho z nich prchalo před konfliktem a chudobou na Blízkém východě a v Africe.

Dohoda mezi Tureckem a EU z roku 2016, uzavřená po utonutí tisíců migrantů plavících se z Turecka k řeckým ostrovům, počty příchozích migrantů dramaticky snížila. Od letošního ledna do května podle turecké pobřežní stráže utonulo 26 migrantů, kteří se snažili doplavit z Turecka do Evropy.

Témata:  uprchlíci Kypr Turecko

Související

Aktuálně se děje

4. července 2025 18:07

Viceprezident Transněftu vypadl z okna. Jde o další podezřelé úmrtí

V Rusku došlo k dalšímu podezřelému úmrtí vysoce postavené osoby. Zemřel viceprezident státní společnosti Transněft Andrej Badalov. Podle dostupných informací vypadl z okna ve svém domě v prominentní moskevské čtvrti Rubljovka. Informoval o tom web Moscow Times

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy