Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na Sicílii doplulo 66 tuniských migrantů, azyl ale nezískají

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Trapani - Dvě lodě italské pobřežní stráže přivezly do sicilského přístavu Trapani 66 tuniských migrantů zachráněných ze člunu u ostrova Pantelleria. Tunisané v Itálii nemají na azyl šanci, píše APA.

Většina migrantů, kteří letos přišli do Itálie, pochází z Tuniska. Tuniské úřady proto na nátlak Říma zpřísnily kontroly, které mají zamezit ilegálním cestám uprchlíků do Itálie. Při zátazích proti ilegální imigraci úřady zabavují mimo jiné motory do nafukovacích člunů i chytré mobilní telefony.

Většina z Tunisanů se po příchodu do Itálie ukrývá s pomocí známých a příbuzných a zůstává v zemi ilegálně, tvrdí italská policie.

Itálie má s Tuniskem readmisní dohodu, ta ovšem předpokládá vyhoštění nanejvýš 30 lidí týdně. Počet Tunisanů přicházejících do Itálie byl dosud výrazně vyšší.

Italská vláda premiéra Giuseppe Conteho vyzývá členské státy EU, aby si uprchlíky přerozdělovaly. Český premiér Andrej Babiš to označil za cestu do pekel. Conte poté pozval Babiše do Itálie. Ten nabídku sice přijal, ale konkrétní termín schůzky zatím oznámen nebyl.

Témata:  uprchlíci Itálie Tunisko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.