Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trest smrti pro bojovníky IS z gangu Beatles? Londýn by se tomu nebránil

Bojovník Islámského státu
Bojovník Islámského státu
Foto: Wikimedia Commons

Londýn - Britské ministerstvo vnitra by nebránilo Spojeným státům odsoudit k smrti dva členy Islámského státu (IS) v případě, že by byli vydáni do USA. Alexanda Kotey a El Shafee Elsheikh údajně patřili ke skupině čtyř radikálů, kterým se kvůli britskému přízvuku přezdívalo Beatles.

Alexanda Kotey a El Shafee Elsheikh jsou podezřelí, že se zapojili do únosu, mučení a vražd západních rukojmích. V lednu je v Sýrii zadržely arabsko-kurdské milice SDF a od té doby Británie a USA jednají o tom, kde budou muži postaveni před spravedlnost.

Britský ministr vnitra Sajid Javid podle listu The Daily Telegraph napsal americkému ministrovi spravedlnosti Jeffu Sessionsovi, že Británie nemá v plánu USA požádat o vydání zmíněných mužů s tím, že soudní řízení by bylo úspěšnější ve Spojených státech. Britský ministr vnitra rovněž podle listu napsal, že Spojené království nebude po USA požadovat, aby se zaručily, že muži nedostanou trest smrti.

Opoziční labouristé mezitím Javida osočili z "tajného a jednostranného" vypovězení nesouhlasu Británie s trestem smrti.

The Daily Telegraph rovněž na základě jiných dokumentů napsal, že by Británie nezabránila ve vydání mužů do věznice Guantánamo. Mluvčí britského ministerstva vnitra v reakci na to zopakoval, že si Británie i nadále přeje, aby USA zařízení uzavřely.

Nejznámější z teroristického gangu Beatles byl Mohammed Emwazi, přezdívaný "džihádista John". Zabit byl v roce 2015 při britsko-americkém útoku s pomocí bezpilotního letounu.

Emwazi se objevil na videích vražd amerických novinářů Stevena Sotloffa a Jamese Foleyho, humanitárních pracovníků z USA a Británie Petera Kassiga, Davida Hainese a Alana Henninga a japonského novináře Kendžiho Gota. Matka Jamese Foleyho řekla, že si popravu obou mužů nepřeje s tím, že by měli být spíše odsouzeni k doživotí. "Myslím, že s tou jejich zvrácenou ideologií by to z nich jen udělalo mučedníky. Chci, aby byla vykonána spravedlnost tím, že by byli posláni za mříže na zbytek života," uvedla.

Témata:  Islámský stát Velká Británie trest smrti

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.