reklama

Podle kazašské agentury Tengri News byl noční zásah v Aktobe pokračováním nedělního incidentu, který byl podle oficiální zprávy dílem stoupenců "netradičního náboženského vyznání".

Části útočníků se po víkendovém útoku podařilo uprchnout. Policie je v noci podle Tengri News zadržela, pět jich zabila a dva zadržela spolu s velkým množstvím ukradených zbraní.

Policie oznámila, že situace ve městě je "stabilní a pod kontrolou". Ve městě ale panuje velký neklid, protože internetové spojení přestalo fungovat a lidé nemají dostatek informací. Policisté vyzvali obyvatelstvo, aby bez vážných důvodů neopouštělo své domovy. Veřejná doprava funguje pouze částečně.

Kazašská tajná policie KNB dnes vydala zprávu o okolnostech zadržení kazašského podnikatele Tochtara Tulešova, který prý osnoval plán na převrat v zemi. Chtěl přitom využít nepokojů, které se v Kazachstánu rozšířily v reakci na vládní plány privatizace rozsáhlých ploch zemědělské půdy. Demonstrace zemědělců, kteří se obávají o své živobytí, podle KNB Tulešov financoval.

Tochtar Tulešov, který podniká v pivovarnictví, byl zatčen už koncem letošního ledna. Zda jeho kauza souvisí s nynějšími násilnými akcemi v Aktobe, není ze zpráv kazašských médií jasné.

reklama