Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Číně se nebude promítat film o Medvídkovi Pú, postavička se stala symbol politického disentu

Čínský prezident Si Ťin-pching
Čínský prezident Si Ťin-pching
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Peking - Čína nedovolily v zemi promítat nový film Kryštůfek Robin inspirovaný knížkou britského spisovatele A.A. Milnea Medvídek Pú. Z pohádkového plyšového medvěda se stal symbol politického disentu poté, co lidé začali čínského prezidenta Si Ťin-pchinga přirovnávat právě k Medvídkovi Pú.

Toto přirovnávání začalo v roce 2013, kdy se na internetu objevila fotografie Si Ťin-pchinga kráčejícího po boku tehdejšího amerického prezidenta Baracka Obamy vedle obrázku, na němž Medvídek Pú jde vedle Tygříka. V roce 2014 se pak objevila fotografie čínského prezidenta, jak si potřásá rukou s japonským premiérem Šinzó Abem - a doplnil ji obrázek Medvídka Pú s Ijáčkem.

V roce 2015 se fotografie Si Ťin-pchinga v koloně doplněná obrázkem Medvídka Pú v autíčku stala "nejcenzurovanějším snímkem v Číně", tvrdí politologická skupina Global Risk Insights (GRI).

Podle GRI mažou cenzoři zmínky o Medvídkovi Pú proto, že jeho srovnávání s prezidentem vnímá Peking jako "závažnou snahu podkopat důstojnost prezidentského úřadu a samotného Si Ťin-pchinga".

Kryštůfek Robin je hraný film, který vypráví příběh dospělého Kryštůfka v podání Ewana McGregora. Toho náhoda svede znovu dohromady s jeho nejmilejším společníkem z dětství - Medvídkem Pú, který ze všeho nejvíc na světě miluje med, ale je vždycky společně se svými plyšovými kamarády připravený pomoci příteli v nouzi.

Témata:  Čína filmy kultura Si Ťin-pching 1

Související

Aktuálně se děje

22. července 2025 20:39

22. července 2025 16:46

22. července 2025 8:53

Meningitida: Proč jde o extrémně nebezpečnou nemoc a jak probíhá přenos?

Složky integrovaného záchranného systému dnes v noci zasahovaly v Roztokách u Prahy kvůli podezření na meningokokovou infekci typu B u zahraničních studentů. Preventivně bylo vyšetřeno 97 osob, všem byla podána antibiotika. Nákaza se u nikoho nepotvrdila a nikdo nemusel být hospitalizován. Proč si ale jedna nemoc vyžádala takové manévry?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy