Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V čele Kolumbie stane Iván Duque, bude nejmladším prezidentem v historii země

Vlajka Kolumbie
Vlajka Kolumbie
Foto: Pixabay

Bogotá - Iván Duque (42) je nejmladším prezidentem v historii Kolumbie, dnes v úřadu střídá Juana Manuela Santose (66). Duque dlouhodobě kritizuje mírovou dohodu s povstalci FARC. Zrušit ji sice nelze, hlava státu ale může zablokovat její uvádění do praxe.

Santos podle serveru BBC Mundo končí s velmi nízkou popularitou, ač dojednal mírovou dohodu, která ukončila půl století trvající konflikt s levicovými povstalci.

Dohoda zemi klid nepřinesla. V oblastech dříve ovládaných povstalci bojují o nadvládu drogové gangy, k nimž se připojila i část povstalců, kteří nesložili zbraně.

Končící prezident Santos, který za dohodu s povstalci dostal Nobelovu cenu za mír, se s národem tento týden rozloučil v televizním projevu. Oznámil definitivní odchod z politiky. Přiznal, že zbývá ještě hodně práce k usmíření ve společnosti.

Duque, který bude řídit čtvrtou největší ekonomiku Latinské Ameriky podle objemu hrubého domácího produktu (HDP), svou vládu obsadil z více než z poloviny ženami. Viceprezidentkou se s ním stává Marta Lucía Ramírezová (64), která je první ženou v této funkci od vzniku Kolumbijské republiky v roce 1886. 

Nový prezident se úřadu ujímá v době, kdy produkce koky, z níž se vyrábí kokain, je nejvyšší za 20 let. Duque bude muset řešit i humanitární krizi statisíců uprchlíků z Venezuely, kteří do Kolumbie v předchozích letech uprchli před ekonomickou a politickou krizí.

Mladšího prezidenta měla Kolumbijská republika jen v roce 1945, kdy se jím jako 39letý stal Alberto Lleras. Jeho ale do této funkce jmenoval Senát po odstoupivším prezidentovi.

Témata:  Kolumbie Iván Duque

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.