Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ohnivé peklo v Kalifornii se nedaří zastavit, požáry potrvají nejméně do konce srpna

Lesní požár
Lesní požár
Foto: RIA Novosti

San Francisco - V Kalifornii běsní už 17 požárů a boj s plameny podle hasičů potrvá nejméně do konce srpna. Ohnivý živel zachvátil plochu přes 1150 kilometrů čtverečních, což je nejvíce v historii tohoto amerického státu.

Po celé Kalifornii s ohněm bojuje na 14 tisíc hasičů. Dva z požárů, které ničí oblast Mendocino, vyhnaly z domovů již přes 23 tisíc lidí, informovala agentura Reuters. "Šíří se k obytným domům, dvorům, rančům," řekl o mendocinském ohni mluvčí kalifornského úřadu pro lesy a požární ochranu Mitch Bosma. Jen tento požár dosud zničil 75 budov a nyní ohrožuje stavby v lesních osadách poblíž obcí Nice, Lucerne či Clearlake Oaks.

Guvernér Jerry Brown, který požádal prezidenta Donalda Trumpa o federální výpomoc, označil současný stav horkého a suchého počasí rozdmýchávajícího požáry za "nový normál".

Trump již v neděli vyhlásil v dotčených regionech stav katastrofy, což umožní uvolnění federálních prostředků.

Kalifornští politici navrhují zmenšit hustotu zdejších lesů, což by podle nich ohni znesnadnilo šíření. Ochránci přírody jsou ale proti s argumentem, že by tento postup mohl vést k vyhubení části divokých zvířat.

Témata:  požáry v USA USA požáry

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:54

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy