Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

V Polsku byly evakuovány dvě tisícovky lidí, pyrotechnici vytahovali bomby z Baltu

Polská vlajka
Polská vlajka
Foto: Pixabay

Varšava - V severopolském přímořském letovisku Kolobrzeg bylo evakuováno 2000 lidí. Experti vojenského námořnictva následně vytáhli z Baltského moře tři letecké bomby pocházejícíz dob z druhé světové války.

Bomby byly naloženy na speciálně upravený nákladní vůz, který je převezl na střelnici, kde byly zneškodněny kontrolovaným výbuchem. Každá vážila asi 300 kilogramů. Odhadovalo se, že při explozi by střepiny mohly zasáhnout okolí v okruhu až dvou kilometrů. "Kdyby se něco nepovedlo, následky by byly nepředstavitelné," prohlásil starosta Janusz Gromek.

Během zásahu byla na okolních silnicích i tratích přerušena doprava, na plážích platil zákaz koupání, a to až do vzdálenosti devíti kilometrů. Podle místních úřadů se muselo evakuovat asi 2000 místních obyvatel a kolem 200 turistů, ať už vlastními auty či přistavenými autobusy. Později se směli vrátit.

Zpočátku se předpokládalo, že v moři může být až tuna výbušnin. Ukázalo se ale, že další vytažené předměty jsou jen stará kotva a blíže neupřesněný kovový šrot.

Témata:  nálezy bomb z II. světové války Polsko

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.