Washington - Ruské vedení bylo podle CNN potěšeno průběhem summitu v Helsinkách. Kreml prý ale nechápe, proč prezident Donald Trump poté nezaujal vůči Moskvě vstřícnější postoj.
Trump se s Vladimirem Putinem setkal ve Finsku 16. července. Schůzce dominoval víc než dvouhodinový důvěrný rozhovor, o jehož obsahu dodnes nejsou úplné informace.
Západní zpravodajské služby zjistily, že Rusové si zvlášť pochvalují průběh závěrečné tiskové konference, na níž promluvili Putin i Trump. Americký prezident se na ní s despektem vyjádřil o práci tajných služeb USA a řekl, že ve vztazích vůči Rusku si Spojené státy v minulosti počínaly hloupě.
Po summitu Moskvu údajně zmátlo ohlášení nových protiruských sankcí, jimiž chce Washington Rusko potrestat za údajné zosnování útoku novičokem v jihoanglickém Salisbury. Sankce mají být zavedeny příští týden.
Rusové naopak očekávali, že po summitu se Spojené státy vůči nim budou chovat vstřícněji. Kreml ale podle CNN nebere v úvahu skutečnost, že zásadní vliv na zahraniční politiku USA má Kongres a další politické síly v zemi.
Témata: Rusko, Vladimír Putin, Donald Trump
Související
15. ledna 2026 15:44
11. ledna 2026 9:15
3. ledna 2026 15:38
1. ledna 2026 15:59
31. prosince 2025 8:31
28. prosince 2025 20:12