Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko lhalo? Separatisté na Donbasu mají moderní ruská vojenská zařízení, tvrdí OBSE

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie
Foto: mil.in.ua

Kyjev - Na separatisty ovládaném území v oblasti Donbasu na východě Ukrajiny bylo vůbec poprvé objeveno moderní vojenské vybavení ruské výroby. A to navzdory tomu, že Moskva vždy popírala, že vojensky podporuje separatisty. Oznámila to Pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Použití moderní ruské výzbroje v konfliktu, který si od propuknutí na jaře 2014 vyžádal přes 10.000 mrtvých, nyní potvrdil i nezávislý zdroj, uvedla agentura AFP.

Pozorovatelská mise za pomoci bezpilotního letadla vypátrala "čtyři systémy elektronického boje na území, které nekontroluje ukrajinská vláda", a to typu Leer-3, Krasucha-2, Bylina a Repellent-1 u městečka Čornuchyne. To leží zhruba 64 kilometrů jihozápadně od povstalecké bašty Luhansk.

Objevené moderní systémy, sloužící k rušení vysílání či raket s radarovým naváděním, se vyrábějí v Rusku jen v posledních letech, poznamenala AFP. Dodala, že například systém Repellent-1 je podle ruských médií určen k ničení miniaturních bezpilotních letounů.

OBSE explicitně nejmenovala zemi, která toto moderní vybavení mohla separatistům dodat. Potvrdila však, že činnost jejich vlastních bezpilotních letounů, které slouží k pozorování konfliktu, byla rušena v desítkách případů, a to i na povstaleckých územích.

Témata:  Donbass v Doněcku OBSE Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

7. srpna 2025 9:03

Kolosální úlovek Jakuba Vágnera. Nikdo to neopakujte, vyzývá rybáře

Jakub Vágner znovu jen potvrdil pověst nejslavnějšího českého rybáře. Na vranovské přehradě na jižní Moravě se mu totiž na konci července podařil kolosální úlovek, o kterém informoval na sociální síti. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Příměří za ruských podmínek nevydrží. Dalším Putinovým cílem bude totální likvidace Ukrajiny a útok na Evropu

Setkání ruského vůdce Vladimira Putina s šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem se zřejmě blíží, zatímco Kreml ustupuje od přímých jednání s ukrajinským lídrem Volodymyrem Zelenským. Moskva nadále trvá na anexi čtyř ukrajinských oblastí, což je pro Kyjev nepřijatelné. Jakékoli příměří by navíc bylo jen dočasné; Rusko může po pauze znovu zaútočit. Oslabená Ukrajina by navíc ohrozila bezpečnost celé Evropy, která není připravena čelit plnohodnotné ruské agresi ani na frontě, ani v hybridní válce.