Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko nasadilo do bojů o Donbas až 20.000 cizích žoldnéřů

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Rusko nasadilo do bojů o ukrajinský Donbas až 20.000 žoldnéřů ze Sýrie, Libye a dalších míst.

Napsal deník The Guardian s odvoláním na nejmenovaného evropského činitele. Také agentura AFP uvedla, že do bojů po boku Rusů se zapojilo až 20.000 námezdních vojáků, například ze soukromé polovojenské Wagnerovy skupiny.

"Tito lidé jsou z větší části používáni jako masa proti ukrajinskému odporu. Je to pěchota. Nemají těžkou techniku ani vozidla," citoval The Guardian činitele, podle něhož se počet žoldnéřů na východní Ukrajině pohybuje od 10.000 do 20.000. Žoldnéři mají ruským silám pomoci v jejich snaze o ovládnutí Doněcké a Luhanské oblasti, regionům, k nimž se v poslední době upírá hlavní pozornost ruské armády.

Bývalým vojákům ze Sýrie je podle deníku v závislosti na jejich zkušenostech a hodnosti nabízen za zapojení do bojů na Ukrajině měsíční plat v rozmezí od 600 dolarů (asi 13.600 korun) do 3000 dolarů (67.800 korun). Na Ukrajině jsou také vojáci z Libye - Wagnerova skupina podle listu přesunula z této severoafrické země většinu svých bojovníků.

Témata:  válka na Ukrajině Donbass v Doněcku Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.