reklama

Macron bude spolu s Angelou Merkelovou, Volodymyrem Zelenským a Vladimirem Putinem debatovat o donbaské krizi poprvé po třech letech.

Čtyři státníci tvoří takzvanou normandskou skupinu ustavenou v roce 2015, která se zatím bez větších úspěchů snaží ukončit konflikt mezi ukrajinskou armádou a donbaskými separatisty podporovanými Moskvou. Válka připravila o život přes 13.000 lidí a miliony dalších vyhnala z domovů.

Pokud Rusko v Paříži nepřistoupí na dohodu, "postavíme zeď a život půjde dál", řekl Jermak. "Bohužel budeme nuceni žít v podmínkách zmrazeného konfliktu," dodal podle agentury Reuters. Ultimátum, které hrozí zdí postavené na frontové linii, se v ukrajinské argumentaci objevuje poprvé.

Diplomaté a komentátoři ve Francii, na Ukrajině ani v Rusku pařížský summit s velkými nadějemi nespojují. "Jakmile začne diskuse o politických, vojenských a bezpečnostních otázkách, zejména o stažení vojsk nebo o volbách, ukáže se, že oba vůdci (Zelenskyj a Putin) nemají mnoho manévrovacího prostoru," řekl Reuters vysoce postavený francouzský diplomat.

I podle ruského diplomata Vladimira Frolova jsou stanoviska Moskvy a Kyjeva neslučitelná. "Volodymyr Zelenskyj musí chytat dva zajíce, jednoho v Paříži a druhého po návratu domů: v Paříži musí překonat ruskou nesmiřitelnost a doma neochotu veřejnosti přijmout ponižující kompromis s Ruskem," řekl Frolov. "Moskvě nezáleží na odvolání (západních) sankcí, chce decentralizovanou Ukrajinu, která plně nekontroluje své území," dodal diplomat.

Optimismus některých komentátorů naopak přinášejí pochvalné poznámky Kremlu na adresu Zelenského. Vladimir Putin opakovaně řekl, že na rozdíl od bývalého prezidenta Petra Porošenka Zelenskému skutečně jde o urovnání donbaské krize. Premiér Dmitrij Medveděv dnes na tiskové konferenci v Moskvě prohlásil, že Zelenskyj se skutečně chce domluvit, aby dosáhl míru a dobrých hospodářských vztahů s Ruskem.

"Nejdůležitější je, aby měl duchovní sílu a statečnost postavit se destruktivním tendencím, které se zformovaly v ukrajinském politickém establishmentu," řekl ruský premiér.

reklama