Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko zuří. Odmítá odškodnit Pobaltí za sovětskou okupaci

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Moskva - Ministři spravedlnosti Estonska a Lotyšska se v úterý vyslovili pro vymáhání odškodného za sovětskou okupaci. Kreml požadavek popudil a rázně ho odmítl.

Rudá armáda obsadila Pobaltí v roce 1940 na základě tajného dodatku k paktu Ribbentrop-Molotov. Poté okupační režim vypsal volby, k nimž byly připuštěny jen prokomunistické strany. Takto složené parlamenty pak schválily připojení k SSSR. Součástí Sovětského svazu byly tři pobaltské republiky, a to až do jeho rozpadu počátkem 90. let.

Estonsko, Litva a Lotyšsko před třemi lety podepsaly společné prohlášení o nezbytnosti domáhat se odškodnění za sovětskou okupaci. Jen Litva před lety vyčíslila tyto požadavky na 30 miliard dolarů (dnes 665 miliard Kč), ale zaznívala i suma více než pětadvacetkrát vyšší.

"Samozřejmě že vůbec nesouhlasíme s výrazem 'sovětská okupace' a nesouhlasíme ani s tím, aby se jednalo o nějakém odškodnění," prohlásil dnes kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. "Nesmí se ani zapomínat na přispění k hospodářskému a sociálnímu rozvoji Pobaltí v době Sovětského svazu," dodal.

Peskov podle agentury TASS také usoudil, že jde o staré téma, které už dlouho nastolují "horké hlavy".

Témata:  Rusko Lotyšsko Estonsko

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.