Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Smolenská tragédie nedá Polákům spát.. Pojedou do Ruska zkoumat trosky letadla

Polská vlajka
Polská vlajka
Foto: Pixabay

Moskva/Varšava - Polští vyšetřovatelé příští měsíc budou moci ohledat letadlo, které se před osmi lety zřítilo u Smolenska. Oznámily to dnes ruské úřady, které trosky stroje dosud nevrátily do Polska.

Dodatečné zkoumání agregátů a dalších prvků letadla za přítomnosti polských zástupců se uskuteční ve Smolensku od 3. do 7. září, řekla agentuře TASS mluvčí ruských vyšetřovatelů Svetlana Petrenková. 

Polský prezident Lech Kaczyński zahynul v dubnu 2010 cestou na pietní akt, při němž měl v západoruské Katyni uctít památku tisíců Poláků, které popravili Rusové za druhé světové války na příkaz Josifa Stalina.

Letadlo, v němž bylo 96 vysoce postavených politiků, vojáků a duchovních, se ale zřítilo při přistání na letišti ve Smolensku. Katastrofu nikdo nepřežil.

V Polsku jde o vyhraněnou politickou otázku. Nynější vládní pravicová strana Právo a spravedlnost (PiS), v jejímž čele stojí bratr zemřelého Lecha Kaczyńského Jaroslaw, se snaží prokázat, že za prezidentovu smrt nese vinu tehdejší liberální vláda  Donalda Tuska.

Hodně příznivců PiS také věří spiklenecké teorii o atentátu na prezidenta. "Letoun Tu-154M zničila ve vzduchu exploze," oznámila v dubnu vyšetřovací podkomise vedená exministrem obrany Antoni Macierewiczem. Podle opozičních médií ale pro tuto hypotézu neexistují důkazy.

Témata:  Polsko Rusko letecké nehody

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 14:59

Meghan Markle a princ Harry na koncertě Beyoncé: Tanečky, smích a něžná muchlovačka

Meghan Markle a princ Harry si to pořádně užili! Na koncertě Beyoncé v Los Angeles tančili, smáli se – a dokonce došlo i na sladkou muchlovačku, která ukradla show. Ale největší pozornost sklidil klobouk prince Harryho… a to, co se skrývalo uvnitř!

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.