Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Papež František navštíví Irsko, chystá se protest obětí pedofilních kněží

František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
František, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio SJ (* 17. prosince 1936 Buenos Aires, Argentina), je 266. papež katolické církve, suverén státu Vatikán, jehož zvolilo konkláve dne 13. března 2013.
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Vatikán/Dublin - Papež František dnes přiletí do Irska, setká se i s tamními oběťmi zneužívání kněžími. Návštěvu hlavy katolické církve zažilo Irsko naposledy v roce 1979, kdy tam davy nadšeně vítaly papeže Jana Pavla II.

Dnes se papež sejde s irským prezidentem Michaelem Higginsem a poté navštíví dublinskou katedrálu Panny Marie, kde se hodlá za oběti zneužívání pomodlit. Večer se hlava římskokatolické církve zúčastní Světového setkání rodin.

V neděli navštíví František poutní místo v Knock v okrese Mayo a bude sloužit mši pod širým nebem v dublinském parku Phoenix. V týž den odpoledne uspořádají proti papežově návštěvě protestní demonstraci oběti zneužívání katolickými kněžími v Irsku.

V pondělí Vatikán zveřejnil dopis, v němž se papež v několika jazycích omluvil za to, že církev zneužívání léta ignorovala. Ne všichni ale papežovu omluvu přijali.

Témata:  Papež František Irsko sexuální zneužívání

Související

Aktuálně se děje

9:27

Karel Šíp ví jen o dvou lidech, kteří to dělají jinak. A dělají si to těžké

Karel Šíp je veřejností vnímán především jako moderátor a bavič, ale velkou kapitolou v jeho životě je i hudba. Šíp se jí původně věnoval jako muzikant, dnes už jen píše písňové texty. A dělá to tou jednodušší cestou. Sám ví jen o dvou lidech, kteří si to dělají "složité".

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Grónsko

Analýza

Co bude s Grónskem? Dánové dříve dali USA volnou ruku, nátlak ale trpět nebudou

Grónsko, největší ostrov světa, se ocitlo v centru neobvyklé globální pozornosti. Rétorika prezidenta Donalda Trumpa o jeho možném začlenění pod Spojené státy vzbudila obavy mezi spojenci. Ačkoli bezpečnostní argumenty nejsou v kontextu Arktidy bezdůvodné, posílení americké národní bezpečnosti by mělo vycházet ze spojenectví a důvěry, nikoliv z nátlaku. Grónsko může být klíčovým partnerem, ne cílem agrese.