Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecká politička utekla do Řecka a žádá azyl. Doma ji odsoudili za urážku Erdogana

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Atény - Bývalá turecká poslankyně, která je ve své zemi souzená za urážku prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a podporu terorismu, uprchla do Řecka a požádala tam o azyl.

Exposlankyně za tureckou prokurdskou Lidově demokratickou stranu (HDP) Leila Birliková (44) se vzdala řecké policii na hranici poblíž města Alexandrupoli. Policie ji v rámci azylového řízení obratem propustila na svobodu.

Politička byla letos v lednu odsouzena k 21 měsícům vězení za urážku Erdogana. Proti rozsudku se odvolala, byla propuštěna, ale bylo jí zakázáno opustit zemi.

Od neúspěšného pokusu o převrat v červenci 2016 a následném tažení vlády proti údajným strůjcům puče stoupá počet Turků, kteří překročí hranice a požádají v sousedním Řecku o azyl. Podle řeckých úřadů tam letos o azyl požádalo 1839 Turků.

V listopadu 2016 turecká policie pozatýkala více než desítku poslanců HDP, včetně dvou šéfů strany Selahattina Demirtaşe a Figen Yüksekdagové. Byli obviněni z terorismu kvůli údajným vazbám na militantní Stranu kurdských pracujících (PKK).

Témata:  Řecko Turecko Kurdové Recep Tayyip Erdogan

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.