Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KLDR pravděpodobně obnovilo výrobu plutonia, ukazují to snímky ze satelitů

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Soul/Vídeň - KLDR patrně obnovila provoz svého zařízení na výrobu plutonia, totalitní režim tak má dostatek materiálu pro výrobu jaderné bomby. Oznámila to dnes Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

Rada bezpečnosti OSN uvalila na Severní Koreu nové sankce po jejím lednovém jaderném testu, který byl již čtvrtý v pořadí. Odborníci předpokládají, že země má zásobu dalších sedmi až 12 jaderných bomb či hlavic.

Podle MAAE obnovila Severní Korea činnost jaderného zařízení v Jongbjonu. Šéf agentury Jukija Amano na pondělní tiskové konferenci ve Vídni řekl, že v tomto jaderném provozu byl restartován reaktor o výkonu pět megawattů, který lze využívat buď k obohacování, nebo k přeměně plutonia.

"Vzhledem k tomu, že na místě nemáme inspektory, jsme odkázáni pouze na pozorování s pomocí satelitů," podotkl Amano. Jeho oznámení potvrzuje slova ředitele amerických zpravodajských služeb Jamese Clappera, který v únoru prohlásil, že severokorejští experti budou schopni produkovat plutonium během několika týdnů či měsíců.

Činnost reaktoru v Jongbjonu byla zastavena v roce 2007 v rámci dohody, v níž se KLDR zavázala ukončit jaderný program výměnou za humanitární pomoc. Činnost reaktoru obnovila KLDR v roce 2013, kdy země provedla svůj třetí nukleární test. V srpnu 2014 byl provoz zařízení pozastaven, ale loni Pchjongjang sdělil, že ho znovu uvádí do provozu.

Většina států, které v OSN podporují KLDR, jsou její spojenci z dob studené války. Patří k nim Bělorusko, Kuba, Egypt, Írán, Sýrie, Vietnam, Zimbabwe či Venezuela.

Podle dnešního vyjádření mluvčího jihokorejského ministerstva zahraničí se chce ministr zahraničí Jong Pjong-se při návštěvě Ruska - stejně jako předtím v Íránu, Ugandě a na Kubě - "pokusit přesvědčit místní představitele, aby vyvíjeli tlak na KLDR ke změnám na všech frontách".

Témata:  Severní Korea Mezinárodní agentura pro atomovou energii jaderné zbraně

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 13:49

Mezinárodní trestní soud vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.