Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Džihádisté z IS drží na jihu Sýrie 27 rukojmí, studentovi už sťali hlavu

Islámský stát
Islámský stát
Foto: Reprofoto YouTube

Damašek - Islámský stát (IS) zadržuje na jihu Sýrie nejméně 27 rukojmí. Skupinu zejména žen a dětí džihádisté zajali během červencového útoku v syrské provincii Suvajdá. O život tehdy přišlo přes 250 lidí.

Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na organizaci Human Rights Watch (HRW). Podle ní chce Islámský stát rukojmí využít při vyjednáváních se syrskou vládou a jejich spojencem Ruskem. "Braní rukojmích je válečný zločin," uvedla organizace. "Životy civilistů nemohou být využívány při vyjednávání," dodala.

Ozbrojenci během červencové ofenzivy unesli přes 30 lidí. Nejméně dvě osoby od té doby zemřely. 19letému studentovi teroristé sťali hlavu a zveřejnili videozáznam, 65letá žena zemřela kvůli blíže neupřesněným zdravotním problémům. Dvěma ženám se pak podařilo ze zajetí uprchnout. 

Provincie Suvajdá je obydlena převážně drúzy, kteří jsou podobně jako alávité prezidenta Bašára Asada šíitskou sektou. Tvoří asi pět procent z celkem 23 milionů Syřanů a žijí i v sousedním Libanonu a v Izraeli. Islámský stát se hlásí k sunnitské větvi islámu.

Témata:  Islámský stát Sýrie únos / rukojmí

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.