Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mučili mě, nedávali mi najíst ani napít. Maroko pobouřil únos mladé dívky

Ilustrační fotgrafie
Ilustrační fotgrafie
Foto: Pixmac

Rabat - Maroko je pobouřeno případem dívky Chadídži, kterou v červnu unesl gang. Po dva měsíce byla v zajetí zneužívána a mučena. Podle agentury AFP byli v souvislosti s případem zatčeni nejméně tři lidé. První soud s nimi se má konat 6. září.

Chadídža na kameru ukázala jizvy od cigaret a tetování, které ji udělali její mučitelé. "Chci spravedlnost za to, co se mi stalo," řekla dívka v rozhovoru pro televizi Šúf TV.

"Snažila jsem se několikrát uprchnout, ale chytili mě a poté bili. Mučili mě, nedávali mi najíst ani napít, ani jsem se nemohla osprchovat," uvedla dívka, která měla zahalený obličej, aby nemohla být identifikována.

Dívka uvedla, že byla unesena členy nebezpečného gangu z domu své tety v centrální části Maroka. Dívka se ze zajetí dostala teprve poté, co jí únosci sami pustili.

Na internetu už koluje petice na pomoc dívce. Dosud ji podepsalo přes 20 tisíc lidí. Více než 20 procent marockých žen bylo nejméně jednou v průběhu svého života zneužito, uvedla marocká rada pro lidská práva ve zprávě z roku 2015.

V roce 2014 marockých parlament schválil reformu zákona, který dříve umožňoval mužům vyhnout se trestu za znásilnění, pokud se se svou obětí ožení. 

Témata:  Maroko znásilnění únos / rukojmí

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.