Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Migranti v nouzi. EU dál podporuje operaci Sophia, ministry vystrašila Itálie

uprchlíci, ilustrační fotografie
uprchlíci, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Vídeň - Země EU dnes na neformálním jednání ministrů obrany vyjádřily plnou podporu operaci Sophia (EUNAVFOR MED), jejímž úkolem je bojovat ve Středomoří proti pašerákům lidí i zachraňovat migranty v nouzi. Oznámila to šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová.

Mise, která se zrodila v roce 2015 po neštěstí, při němž zahynulo podle odhadů až 800 migrantů, podle Mogheriniové přinesla viditelné výsledky. Jedním z nich je i to, že počet migrantů plujících ze severní Afriky do Evropy od zahájení činnosti mise klesl o 80 procent.

Ministři vyjádřením podpory operaci Sophia reagovali mimo jiné na hrozby, které zaznívají z Itálie. Řím chce změnit pravidla pro působení mise. V současnosti podle nich všichni zachránění migranti skončí v italských přístavech. Itálie požaduje, aby lodě operace Sophia zachráněné migranty vozili i do jiných zemí. Pokud by se tak nestalo, pohrozil Řím, že pro lodě unijní mise své přístavy uzavře. Aktuální mandát operace Sophia skončí na konci letošního roku.

Cílem dnešního jednání bylo zjistit, zda existuje "politická vůle" pro pokračování mise. Šéfka unijní diplomacie rovněž zdůraznila, že hlavním úkolem operace Sophia je boj proti pašerákům. Ze všech migrantů, kteří byli od roku 2015 zachráněni ve Středozemním moři, jich podle ní na palubě lodí operace Sophia dorazilo do Evropy jen necelých deset procent.

Práci operace Sophia v úterý ocenil také český premiér Andrej Babiš, který během své cesty do Itálie navštívil velitelství námořních sil EUNAVFOR MED v Římě.

Českou republiku na jednání ve Vídni zastupoval náměstek ministra obrany Jakub Landovský. Kromě migrace účastníci neformální schůzky podle Landovského mluvili třeba také o plánovaném evropském mírovém fondu nebo o trvalé strukturované spolupráci, označované zkratkou PESCO. Řešili také problematiku západního Balkánu. "Shodli jsme se na tom, že nesmí dojít k obnovení balkánské migrační trasy tak, jak ji známe z let 2014 a 2015," poznamenal Landovský. 

Témata:  uprchlíci operace Sophia Federica Mogherini

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 9:55

Jiří Bartoška (†78): Tajemství poslední velké investice

Jiří Bartoška si uměl užívat života, což bylo každý rok asi nejvíce patrné na karlovarském filmovém festivalu. Jeho dlouholetý prezident si rok před svou smrtí, která nastala ve čtvrtek 8. května, pořídil za pořádný balík nemovitost v úplně jiném kraji, kde byste lázeňské město hledali marně. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Vladimir Putin

Komentář

Putin se Zelenského bojí. Ukrajinský lídr zosobňuje vše, co ho děsí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden veřejně vyzval ruského diktátora Vladimira Putina, aby se ve čtvrtek osobně dostavil na jednání do Istanbulu. Reagoval tak na předchozí (a zjevně neupřímný) návrh Moskvy o možném setkání v Turecku. Co však Kreml zřejmě neočekával, bylo, že se Zelenskyj rozhodne obrátit jejich hru proti nim a přenést odpovědnost za (ne)účast přímo na Putina. Tím Zelenskyj zasadil ruskému režimu strategický úder, na nějž nebyl připraven.