reklama

Švédští demokraté získali podle předběžných výsledků 17,6 procenta hlasů, čímž si výrazně polepšili oproti minulým volbám, kdy si připsali necelých 13 procent hlasů. Nezískali ale podporu pětiny či více voličů, jak jim předpovídaly předvolební průzkumy.

"Švédsko, které vyznávalo multikulturalismus a levicový model, se po letech divoké imigrace konečně rozhodlo pro změnu. Teď dokonce i tam (ve Švédsku) odmítají Evropu byrokratů, nelegální imigraci a islámský extremismus," napsal na twitteru italský ministr vnitra Matteo Salvini, který stojí v čele vládní italské protiimigrační strany Liga.

"Další špatná noc pro Evropskou unii. Demokratická revoluce v Evropě pokračuje!" uvedla na svém twitterovém účtu Marine Le Penová, šéfka francouzského ultrapravicového Národního sdružení (bývalé Národní fronty).

"Blahopřeji Švédským demokratům! Odpor vůči politice otevírání hranic (Angely) Merkelové roste! I ve Švédsku byly staré strany potrestány," napsala rovněž na twitteru šéfka poslanců protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Alice Weidelová.

Po sečtení téměř všech hlasů odevzdaných v nedělních švédských parlamentních volbách těsně vede vládnoucí středolevý blok, který získává 40,6 procenta hlasů. Opoziční středopravou alianci podpořilo 40,3 procenta voličů. Posílila nacionalistická protiimigrační strana Švédští demokraté, která si připsala 17,6 procenta hlasů.

Započítat ale zbývá zhruba 200.000 hlasů Švédů žijících v zahraničí, což se stane ve středu. Jejich hlasy by mohly výsledek ještě změnit, podotýká švédský tisk.

reklama