Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

EU prodloužila sankce za podkopávání ukrajinské suverenity

EU
EU
Foto: Pixabay

Brusel - Evropská unie dnes o šest měsíců prodloužila platnost sankcí, které uvalila na ruské a ukrajinské jednotlivce a firmy kvůli podkopávání územní celistvosti, suverenity a nezávislosti Ukrajiny. Opatření se v současnosti týká 155 osob a 44 firem.

"Zhodnocení situace neospravedlnilo změnu sankčního režimu," stojí v tiskové zprávě Evropské rady. Sankce tak zůstanou v platnosti nejméně do 15. března příštího roku. Opatření spojená se sankcemi zahrnují zmrazení majetku a zákaz vstupu na území EU.

Sankcemi unie reagovala na jaře 2014 na ruskou anexi ukrajinského Krymu. Osoby a firmy na seznamu se podle ní podílejí na podkopávání územní celistvosti Ukrajiny, její suverenity a nezávislosti. Sankce se týkají mimo jiné ruských bank a zbrojních či energetických firem.

V červenci na seznam přibyly také firmy, které se podílely na výstavbě mostu z ruské pevniny přes Kerčský průliv na okupovaný poloostrov Krym.

Už na počátku července unie do konce ledna 2019 prodloužila své hospodářské sankce zaměřené na určité části ruské ekonomiky; tato opatření souvisejí s ruským postupem na východní Ukrajině a s plněním minských dohod o řešení situace v tomto regionu.

Témata:  EU protiruské sankce Ukrajinská krize

Související

Aktuálně se děje

19. července 2025 19:59

Nutnost nebo obrovské plýtvání? Extrémní počasí zhoršuje i praktika běžná v Česku

Fosilní průmysl během loňského roku vypustil do atmosféry dalších 389 milionů tun emisí uhlíku kvůli zbytečnému spalování zemního plynu při těžbě ropy. Vyplývá to z nové zprávy Světové banky, která označuje tuto praxi za „obrovské plýtvání“ energií s dopady srovnatelnými s ročními emisemi Francie. Flérování, neboli spalování přebytečných plynů na havarijní pochodni (fléře), je přitom běžnou praxí i v Česku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy