Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Rusko zavádí nový režim. Za nepřijemné zprávy bude hrozit vězení

Rusko
Rusko
Foto: Pixabay

Moskva - Ruští poslanci dnes schválili novelu zákona hrozící až rokem vězení pro média či osoby, které odmítnou smazat či dementovat informaci, označenou soudem za falešnou. Uvedla to agentura AFP. K přijetí zákona je ještě zapotřebí i souhlas senátorů a podpis prezidenta.

Podle nového znění článku 315 trestního zákona má pachatelům, odmítajícím odstranit či popřít informace, označené soudem za falešné, hrozit tresty sahající od pokuty ve výši 50.000 rublů (asi 16.000 Kč) až po rok za mřížemi. Toto ustanovení se má týkat jak fyzických, tak právnických osob, jakož i uživatelů sociálních sítí.

Podle nevládní organizace Agora, sdružující právníky a obhájce lidských práv, ruské soudy loni odsoudily 43 osob za jejich příspěvky na internetu. O rok dříve bylo takových odsouzenců 32.

"Nové předpisy, pokud budou přijaty, budou představovat nový útok na svobodu slova v Rusku," řekla AFP advokátka Irina Chrunovová z Agory. Nový zákon si podle ní bere na mušku Alexeje Navalného, opozičního předáka a blogera, pokládaného za hlavního protivníka Kremlu v současnosti. Navalnyj často publikuje nepříjemná odhalení o korupci v nejvyšších vládních kruzích.

Opoziční aktivisté už roky kritizují snahu Kremlu umlčet sociální sítě, představující dosud jedno z posledních míst, kde kritici až dosud nečelí tvrdým represím úřadů, poznamenala AFP. V Rusku se nicméně vyskytla řada případů odsouzení uživatelů sociálních sítí k přísným trestům například za přeposlání výroku, označeného úřady za extremistický.

Témata:  Rusko média svoboda médií

Související

Aktuálně se děje

11:14

Jiří Langmajer a drama v Himálaji. Bál se, že zůstane tam nahoře

Himálajské dobrodružství Jiřího Langmajera nedopadlo tak, jak si představoval. Zároveň ale mohlo skončit ještě hůř, protože herec se zjevně dostal až na úplnou hranu. Svého cíle sice nedosáhl, ale vrátil se dolů ve zdraví. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

COP29

Boj s počasím selhal. COP29 přinesl v závěru jen zklamání

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.