Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

VIDEO: V malajsijském deštném pralese objevili nejvyšší strom na světě

Jaro, ilustrační fotografie
Jaro, ilustrační fotografie
Foto: MiZ, EuroZprávy.cz

Kuala Lumpur - Svět má nový nejvyšší tropický strom světa. Byl objeven v deštném pralese v Malajsii a měří neuvěřitelných 89,5 metru.

Toto monstrum bylo objeveno v jedné z posledních nedotčených míst v malajsijském deštném pralese, známém jako Sabahův ztracený svět, jak informuje server New Scientist. Na strom narazili vědci z Cambridge laserem připojeným k letadlu, když skenovali 3D obraz deštného pralesa.

Měření výšky stromu byl pro horolezce oříšek, a to hlavně kvůli útočícímu orlovi a mnoha včelám, které mají na stromě úl. Místní horolezec musel na vrchol vylézt s páskou a následně poslal fotku z vrchu mobilem, protože údajně neměl čas fotit vrchol kvalitním fotoaparátem.

Strom je druhu Shorea faguetiana a je téměř stejně vysoký jako Big Ben v Londýně. Předchozí nejvyšší strom převyšuje o 1,2 metru. Nejvyšší strom vůbec leží v parku Redwood v Kalifornii a měří 115 metrů. Sekvoje dorůstají až o 30 metrů více, než jejich tropické protějšky, ale nikdo neví, proč tomu tak je.

Témata:  lesy stromy příroda Malajsie

Aktuálně se děje

26. srpna 2026 18:39

Helena Vondráčková u soudu. Spor o dědictví Kamily Mortimer pokračuje

Téměř tři roky po tragické nehodě podnikatelky Kamily Mortimer na Bali pokračují spory o její miliardové dědictví. O pozůstalost se soudí rodina zesnulé s jejím dlouholetým kolegou Tomášem Soukupem. Ten se označuje za životního partnera Mortimer a u Obvodního soudu pro Prahu 5 si nárokuje třetinový podíl na vile v pražských Hodkovičkách v hodnotě 30 milionů korun.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy