stromy

Žlutý pyl

Auta, okna i balkony pokryl žlutý pyl. Řepka za něj ale nemůže

Domov

Žluté nánosy, které se v posledních dnech v Česku objevují na karoseriích aut, monitorech počítačů a dalších hladkých površích, způsobují pyly kvetoucích jehličnanů, hlavně smrku a borovice. Nejsou ale příliš agresivní a alergikům většinou nezpůsobují takové problémy jako pylová zrna jiných rostlin a stromů.

Ilustrační foto

Jak se zachraňují stromy? Radim Lokoč si připadá jako detektiv

Domov

Jako detektiv si občas připadá Radim Lokoč z Opavska, který se víc než deset let věnuje záchraně původních a starých odrůd ovocných stromů na Opavsku a Krnovsku. Stromy hledá v zarostlých zahradách či v letitých sadech, které čeká vykácení. Jeho cílem je odrůdy zachránit a zajistit jejich přežití.

Ilustrační foto

Sucho v ČR je devastující. Některé stromy letos nepřežijí, obává se botanik

Počasí

Květen by musel být hodně deštivý, aby výrazně zmírnil dopady sucha na lesní porosty. Lesy na severu Čech suché období těžce zasáhlo, ohroženy ale mohou být i lokality v jiných částech republiky. Stromy, které byly postiženy už loni, by letos nemusely přežít. ČTK to řekl Martin Kopecký z Botanického ústavu Akademie věd ČR. Kopecký se zabývá zkoumáním lesního mikroklimatu.

Vánoce

Lidé dávají na Vánoce přednost jedličce

Domov

Mezi lidmi stoupá obliba dražších vánočních stromků. Lidem nevadí za ně dát víc peněz. Kupují si jedle, černou borovici nebo stříbrný smrk. ČTK to řekl pěstitel a prodejce stromků Jaromír Rejl ze Starých Ždánic na Pardubicku.

Ilustrační foto

Svět

Lesy mizí ze Země závratnou rychlostí. Kolik stromů zmizelo loni?

Loni zmizelo ze zemského povrchu na 12 milionů hektarů lesa, což odpovídá úbytku o rozloze zhruba 30 fotbalových hřišť za minutu. Ačkoliv je to méně než v předchozích dvou letech, stále je to čtvrtý nejvyšší úbytek od roku 2001. Informoval dnes server BBC s odkazem na nevládní organizaci Ústav pro světové zdroje (WRI). Lesy nejvíce ničí požáry, těžba dřeva a rozšiřování zemědělské půdy.

Ilustrační foto

Vichřice shodila na malého chlapec strom

Domov

Ostrava - Dvacetimetrová lípa spadla dnes zhruba ve 13:00 v Bohumíně na Karvinsku na třináctiletého chlapce a zaparkované auto. Chlapec má zřejmě zlomenou nohu. Moravskoslezští hasiči už měli kvůli událostem souvisejícím se silným větrem dvě desítky výjezdů. ČTK to sdělil mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Ilustrační fotografie

Na muže spadl strom. Vichřice Herwart má v Česku třetí oběť

Domov

Liberec/Praha - Nedělní vichřice v Česku má třetí oběť. Muž z Bělé pod Bezdězem podlehl zraněním, která utrpěl, když na něj spadl strom. Kvůli následkům bouře zůstaly dnes uzavřeny Královská zahrada a Jelení příkop v areálu Pražského hradu. Uzavírka je naplánována i na úterý.

Ilustrační foto

V Ghaně spadl strom, zabil 18 lidí

Svět

Akkra - Na skupinu lidí, kteří se koupali v řece u vodopádů Kintampo v Ghaně, spadl strom. Zahynulo 18 osob a 20 dalších utrpělo zranění.

Ilustrační fotografie

Bouře zničila legendární kalifornskou tisíciletou sekvoj

Svět

Los Angeles - Během silné bouře, která se začátkem tohoto týdne přehnala přes Kalifornii, spadla v národním parku Calaveras i jedna slavná sekvoje. Její stáří se odhadovalo na 1000 let, v jejím ohromném kmeni byl dokonce průjezd pro auta.

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy