Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

U Bílého domu museli kvůli špatnému stavu uříznout část ikonického stromu

Bílý dům, Washington D.C., USA
Bílý dům, Washington D.C., USA
Foto: Pixabay

Washington - Pohled na jižní průčelí Bílého domu doznal ve středu změny. Zmizela totiž část ikonického šácholanu, který tam během svého mandátu ve 30. letech 19. století zasadil tehdejší americký prezident Andrew Jackson.

Stav stromu byl velmi špatný a podle odborníků stál jen díky umělé opoře, proto představoval v rezidenci hlavy Spojených států bezpečnostní riziko.

Na stavu šácholanu neboli magnolie se podepsalo nejen stáří a rozmary počasí, ale i zásahy zahradníků, které byly ve své době možná dobře míněné, dnes by je však odborníci na péči o dřeviny rozhodně nedoporučili, uvedla agentura AP.

Příkladem je odstranění části kořenů v 70. letech 20. století a také zaplnění dutiny kmene betonovou směsí, která byla v roce 1981 odstraněna kvůli napáchaným škodám. Od té doby se o oporu stromu stará sloup se systémem lan.

Rozhodnutí, že velká část šácholanu půjde k zemi, učinila první dáma Melania Trumpová. Dospěla k němu na základě posudků odborníků, podle kterých byl strom zcela závislý na umělé opoře. Odborníci dospěli k závěru, že samovolnému pádu stromu nic nezabrání a že tedy není otázkou zda, ale kdy se tak stane.

Témata:  Bílý dům USA stromy USA

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.