Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lesy mizí ze Země závratnou rychlostí. Kolik stromů zmizelo loni?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Radek Sycha, EuroZprávy.cz

Loni zmizelo ze zemského povrchu na 12 milionů hektarů lesa, což odpovídá úbytku o rozloze zhruba 30 fotbalových hřišť za minutu. Ačkoliv je to méně než v předchozích dvou letech, stále je to čtvrtý nejvyšší úbytek od roku 2001. Informoval dnes server BBC s odkazem na nevládní organizaci Ústav pro světové zdroje (WRI). Lesy nejvíce ničí požáry, těžba dřeva a rozšiřování zemědělské půdy.

"Je lákavé začít se radovat z toho, že přicházíme již podruhé od roku 2016 o méně lesů," uvedla Frances Seymourová z WRI. "Ale pokud se podíváme na vývoj za posledních 18 let, uvidíme, že celková tendence je stále stoupající. V tomto boji zatím rozhodně nevítězíme," dodala. Loňský úbytek je nižší než v roce 2016 a 2017, kdy zmizelo hodně lesů kvůli požárům.

Zvláště znepokojivý je podle BBC úbytek pralesů, kterých za minulý rok zmizelo 30.000 čtverečních kilometrů, tedy asi tolik, jako je rozloha Belgie. Nejvíce pralesa ztratila Brazílie, ačkoliv tam úbytek poklesl mezi lety 2007 a 2015 o 70 procent.

Obavy ale mají ekologové z nové vlády brazilského ultrapravicového prezidenta Jaira Bolsonara, který se úřadu ujal letos v lednu a který už během volební kampaně mimo jiné kritizoval pokuty za poškozování životního prostředí a uvažoval o odstoupení od pařížské dohody o klimatu. Podle expertů oslovených BBC je ale ještě brzy na posouzení vlivu jeho politiky na stav lesů v zemi.

Podle zprávy mizí pralesy stále rychleji v Kongu, Ghaně, Pobřeží slonoviny, Peru, Bolívii i Kolumbii. Právě v Kolumbii se ale úbytek lesů zrychluje od uzavření mírové dohody mezi vládou a skupinou Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) v roce 2016. Oblasti, které byly dříve kvůli působení této gerily nepřístupné, jsou totiž nově otevřené hospodářské činnosti.

Naopak v Indonésii zmizelo o 40 procent méně pralesů než v předchozích letech. Stalo se tak jednak díky menšímu množství požárů a také kvůli politice místní vlády, která pralesy stále více chrání.

Témata:  lesy stromy ekologie

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy