Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidé dávají na Vánoce přednost jedličce

Vánoce
Vánoce
Foto: Pixmac

Mezi lidmi stoupá obliba dražších vánočních stromků. Lidem nevadí za ně dát víc peněz. Kupují si jedle, černou borovici nebo stříbrný smrk. ČTK to řekl pěstitel a prodejce stromků Jaromír Rejl ze Starých Ždánic na Pardubicku.

"Lidi si pořizují dražší stromky, už tolik nekoukají na korunu. Stromky jsou pěstované profesionálně na plantážích a vypadají opravdu pěkně," řekl Rejl. Pěstitel má stromky na 14 hektarech, v sobotu začal řezat první stromky do prodeje.

Ceny stromků ze Starých Ždánic jsou letos v rozmezí od 200 korun za běžný smrček do 690 korun za jedli korejskou. Pěstitel je tři roky nezdražuje. Stromky prodává přímo v provozovně nebo v menších obchodech na Pardubicku, nikam daleko je nevyváží. Příští rok možná zohlední v ceníku inflaci. "Lidé se k nám naučili jezdit, fungujeme od roku 1991," řekl Rejl.

Problémem je jako u každého pěstitele sucho. Velké ztráty jsou při výsadbě nejen v lesích, ale také na plantážích. Když bylo dostatek vláhy, ztrátovost byla pět deset procent, v současnosti uschne 40 až 50 procent sazenic. "Sucho je jednoznačný průšvih. Výsadba zahyne na nedostatek vody a na velké teplo. Okrasné jedle jsou stromy, které mají optimální podmínky ve stínu," řekl Rejl.

Místním pěstitelům konkurují dovozy z Dánska, ale i jiných zemí Evropy. Z velkých plantáží míří v chladicích vozech na trh už třeba v říjnu, aby je pěstitelé stihli sklidit včas a prodat je před Vánoci.

"V Dánsku jsou ideální podmínky pro pěstování, výborně se o ně starají, ale jsou dlouho v chlaďáku, zapařené, podchlazené, stromkům prostě není dobře. Dřív pak opadá, nemusí vydržet přes celé Vánoce. Může se to stát," řekl Rejl.

Témata:  Vánoce Česko lidé Česká republika vánoční stromky nákupy stromy

Aktuálně se děje

23. května 2024 14:46

Norsko uzavře hranice ruským turistům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy