Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kontrola masa v Česku se nelíbí EU

Sídlo Evropského parlamentu
Sídlo Evropského parlamentu
Foto: Pixabay

Evropská komise chce od Prahy vyjasnění jejího záměru žádat v souvislosti s africkým morem prasat od dovozců z konkrétních států testy na tuto nemoc. Uvedla to dnes mluvčí komise Anca Paduraruová s tím, že unijní exekutiva se kvůli tomu obrátila na českou veterinární správu se žádostí o podrobnosti ke čtvrtečním informacím z médií.

Státní veterinární správa ve čtvrtek uvedla, že příjemci vepřového ze zemí, kde se prasečí mor vyskytuje, budou muset maso na tuto nemoc zkontrolovat. Opatření má začít platit v úterý, mimořádná opatření mají být konkrétně oznámena v pondělí.

Povinnost se má vztahovat na všechny české provozovatele potravinářských podniků dovážející produkty z Belgie, Bulharska, Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska nebo Rumunska. Za nesplnění povinností má hrozit až dvoumilionová pokuta.

Mluvčí komise doplnila, že nemoc se například v Belgii vyskytla jen u divoce žijících prasat a stávající unijní pravidla dávají záruky bezpečného obchodu s vepřovým masem. "Dodatečná opatření tak jsou chápána jako neoprávněná, ale jak jsem uvedla, jsme nyní s nimi (českými úřady) v kontaktu," doplnila mluvčí.

Právě Belgie je třetím největším vývozcem vepřového do České republiky.

Čeští příjemci podle veterinářů v současnosti odebírají ze zemí s výskytem prasečího moru zhruba 3000 zásilek vepřového masa v celkové hmotnosti kolem 4000 tun měsíčně. V průměru tak měla jedna zásilka, kterou bude nutné zkontrolovat, 1,3 tuny.

Veterináři letos odebrali na testování afrického moru prasat přes sto vzorků, ani v jednom ale onemocnění nezjistili.

Témata:  EU Česká republika maso

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:46

Rusko si našlo nový cíl číslo jedna. Polsko

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.