Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Den německé rozmanitosti? Slavit chtějí i menšiny, výzvu podepsali muslimové i černoši

Muslimové
Muslimové
Foto: Pixabay

Německé spolky přistěhovaleckých komunit a organizace usilující o integraci či bojující proti rasismu dnes vyzvaly, aby spolková republika každoročně slavila také Den německé rozmanitosti. Při příležitosti státního svátku Dne německé jednoty, kdy si Němci připomínají znovusjednocení své země před 28 lety, se pod příslušnou výzvu podepsaly mimo jiné Turecká obec v Německu, Iniciativa černí lidé v Německu, Svaz německo-syrských pomocných spolků nebo Íránská obec.

Dnem německé rozmanitosti by Německo mělo podle iniciátorů výzvy oceňovat pozitivní stránky přistěhovalectví. "Je důležité, aby bylo každý rok symbolicky slaveno znovusjednocení," uvádí organizace v apelu. Symbolický akt uznání různorodosti společnosti však potřebuje i přistěhovalecká komunita.

Německá jednota je podle signatářů obvykle nahlížena z čistě "bílého" pohledu východních a západních německých Němců a na ostatní Němce se často zapomíná. Přitom je podle textu německá jednota částečně provázena "rasistickými zkušenostmi". Také velká část východoněmeckého obyvatelstva pocítila v letech po znovusjednocení odcizení a stigmatizaci; jednota zůstane nedokončena, pokud se o těchto příbězích nebude mluvit, zdůrazňují menšinové spolky.

Saský ministerský předseda Michael Kretschmer dnes vyzval obyvatele spolkové země, aby nepřipustili výpady a útoky vůči přistěhovalcům. Při příležitosti státního svátku konzervativní politik v saském spolkovém sněmu v Drážďanech prohlásil, že pravicový extremismus, rasismus a xenofobie jsou největším nebezpečím pro demokracii. Právě saská města se v poslední době stala svědky projevů xenofobie a neonacismu.

Třídenní oslavy německého znovusjednocení vrcholí právě dnes v Berlíně. V tamním dómu se dopoledne uskutečnila za přítomnosti prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera a kancléřky Angely Merkelové ekumenická bohoslužba. Hlavní slavnostní akt se pak za účasti ústavních činitelů koná kolem poledne v Německé státní opeře. Mezitím už třetím dnem pokračují lidové oslavy na prostranstvích kolem Braniborské brány a historické budovy Říšského sněmu.

Témata:  Německo přistěhovalectví rasismus muslimové

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.