reklama

Chlapec byl lehce zraněn a odvezen do nemocnice v severním městě Tanger. Všichni na palubě měli podle zdroje marocké občanství. Incident se odehrál v úterý u pobřežního města Aríš na atlantickém pobřeží asi 90 kilometrů jižně od Tangeru a není prvním svého druhu.

Koncem září loď marockého námořnictva ve Středozemním moři zahájila palbu na plavidlo s migranty, které odmítlo uposlechnout jejích pokynů. Zabita byla dvacetiletá Maročanka a další tři lidé byli zraněni. Španělský kormidelník nebyl zasažen a byl zatčen.

Marocké námořnictvo mezitím dnes oznámilo, že v úterý a dnes zachránilo z lodí až 500 lidí. Agentura AP uvádí, že Maroko v poslední době podobné operace zintenzivnilo s cílem zastavit lodě s migranty, kteří se chtějí nelegálně dostat do Španělska.

Poté, co Itálie pod novým ministrem vnitra Matteem Salvinim zpřísnila postup vůči přílivu nelegálních přistěhovalců, stalo se letos Španělsko pro migranty hlavní vstupní branou do Evropy. Po moři jich sem podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) dorazilo přes 35.000, dalších asi 5000 pak překonalo hranice španělských exkláv v Maroku Ceuta a Melilla.

Celkem se letos do Evropy dostalo na 100.000 migrantů. Více než 1700 jich na cestě zahynulo nebo se pohřešují ve Středomoří.

reklama