Štrasburk - Podle českých europoslanců nepřinese případný brexit nic dobrého EU ani samotné monarchii. Obávají se, že odchodem Spojeného království nastane dezintegrace osmadvacítky.
"Pokud by za této konstelace, kdy řeší řadu problémů, unie přišla o Velkou Británii, mimochodem tradičního spojence Česka v řadě oblastí, byla by to velmi bolestivá amputace," domnívá se europoslankyně Dita Charanzová (ANO). Podle ní by brexit vtáhl EU do spirály dalších problémů a možná zvažování odchodu i jiných států.
Také sociálnědemokratická europoslankyně Olga Sehnalová si myslí, že brexit by posílil dezintegrační tendence v EU. "Ať už britští voliči v referendu rozhodnou jakkoliv, výsledek bude pravděpodobně velmi těsný a Evropskou unii rozkolísá," uvedla Sehnalová, podle níž by odchod Británie mohl vést ke vzniku tak zvané dvourychlostní Evropy.
"Brexit by podle mne přinesl velké ekonomické problémy Británii," domnívá se europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09/Starostové). Podle tohoto ekonoma a bývalého viceguvernéra České národní banky by se musela Británie potýkat se zpomalením ekonomického růstu a poklesem fiskálních příjmů. Kromě toho by se rázem ocitla v obrovské nejistotě, jelikož není jasné, jaký ekonomický vztah se zbytkem světa by pak měla.
"Pokud Británie vystoupí, nebo výsledek bude velice těsný, tak to s velkou pravděpodobností rozpoutá sérii podobných referend v řadě zemí Evropy," myslí si sociolog Jan Keller (ČSSD). Pokud by Británie vystoupila a vstoupilo Turecko a Ukrajina, byla by to podle Kellera jiná Evropa, než do níž ČR vstupovala. "Jediná dobrá zpráva by pak byla, že středem Evropy by už nebyl Brusel, ale Ostrava," uvedl s nadsázkou rodák z Ostravska.
Odchod Británie z EU není podle europoslance Jana Zahradila (ODS) ani v českém zájmu, a to z hlediska prestiže EU, obchodu, transatlantických vazeb nebo kvůli vyvažování německo-francouzského federalistického myšlení.
Podle europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) jde ze strany britského premiéra o velký hazard.
"Rozumím tomu, že občané Británie mají řadu připomínek, že by chtěli, aby EU byla efektivnější, to chceme my také," uvedla europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). A dodala, že svůj vliv Britové již uplatnili, když se ministři členských států k jejich požadavkům nepostavili zády.
Témata: europoslanci, EU
Související
6. října 2021 17:46
8. června 2021 18:52
19. ledna 2021 12:25
3. října 2020 19:19
4. září 2020 14:29
20. června 2020 8:25