Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Obří vlna uprchlíků? Trump hrozí nasazením armády, Mexiko už vyslalo policisty

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Reprofoto YouTube

Mexiko ke své jižní hranici vyslalo stovky policistů s úkolem zastavit tisíce migrantů přicházejících přes Guatemalu ze zemí Střední Ameriky. Mexiko zakročilo krátce poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil, že kvůli příchodu středoamerických běženců s pomocí vojska zcela uzavře hranici mezi USA a Mexikem. Dnes Mexiko navštíví americký ministr zahraničí Mike Pompeo a bude mimo jiné jednat o tom, jak migranty zadržet, informoval zpravodajský server BBC.

Trump migrační téma oživil ve čtvrtek večer na předvolebním shromáždění v americkém státě Montana. Reagoval mimo jiné na zprávu, že se na sever vydala skupina asi 3000 běženců ze Salvadoru, Hondurasu a Guatemaly. Americký prezident již těmto třem středoamerickým státům dříve pohrozil, že jim Washington kvůli nelegální migraci pozastaví humanitární pomoc.

Cílem hromadné cesty lidí z chudých zemi Střední Ameriky je vyhnout se ve skupině nebezpečí, které hrozí při takové cestě jednotlivcům, a také hromadně upozornit na humanitární krizi ve Střední Americe. Nynější karavana vyrazila v sobotu z města San Pedro Sula na severu Hondurasu, jejího hlavního organizátora honduraského aktivistu Bartola Fuentese zatkla během cesty tento týden policie v Guatemale.

Trump uvedl, že karavanu migrantů podporují opoziční demokraté. Sama od sebe se údajně na cestu nevydala. Důkazy ale nepředložil. "Chci mexické vládě poděkovat, protože je doufám zadrží, než se vůbec dostanou do Mexika," řekl. Pokud by ale mexická vláda nebyla schopna migranty zadržet, "povolám americkou armádu, aby jižní hranici uzavřela," napsal Trump již dříve na twitteru.

Trumpovy komentáře k migraci podle BBC souvisejí se snahou zajistit si podporu před nadcházejícími parlamentními volbami. Ty se v USA uskuteční 6. listopadu a demokraté mají šanci Trumpovy republikány porazit.

Agentura AP napsala, že mnoho z migrantů cestuje na občanský průkaz platný pouze ve Střední Americe a Mexiku, ale nemá pas potřebný k cestě do USA. Podle mezinárodního práva, by ale Spojené státy musely posoudit žádosti žadatelů o azyl a nemohly je přímo deportovat, připomíná server BBC.

Takzvané karavany migrantů pořádají nevládní organizace ve Střední Americe už řadu let. Dosud se většinou obešly bez větší publicity až do letošního dubna, kdy podobnou karavanu označil Trump za bezpečnostní hrozbu pro Spojené státy a na hranici s Mexikem poslal národní gardu. K americko-mexickým hranicím tehdy z jihu dorazilo několik stovek migrantů, ač původně jich z jihu Mexika u hranic s Guatemalou vyrazilo asi 1500, většina z nich byli rovněž Hondurasané.

Témata:  Donald Trump uprchlíci Mexiko

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 13:42

V Praze na hlavním nádraží nejezdily vlaky. Z portálu tunelu spadl člověk

Vážný incident zastavil v neděli dopoledne železniční dopravu na pražském hlavním nádraží. U pádu osoby zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Provoz se po poledni podařilo zcela obnovit. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy