Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Islámský stát propustil skupinu rukojmí. Syrský režim zaplatil vysokou cenu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Reprofoto YouTube

Teroristická organizace Islámský stát (IS) osvobodila šest z 27 rukojmích, které zadržovala od útoku z 25. července v provincii Suvajdá na jihu Sýrie. Dotyční se dostali na svobodu výměnou za propuštění vězňů z řad Islámského státu zadržovaných syrským režimem a za výkupné. Informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR).

"Dvě ženy a čtyři děti z provincie Suvajdá byly dnes v noci osvobozeny," řekl AFP šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán.

Jedná se o první fázi dohody uzavřené se syrským režimem "k osvobození všech rukojmích výměnou za 60 členů Islámského státu vězněných režimem a výkupné ve výši 27 milionů dolarů". dodal.

Ozbrojenci během červencové ofenzivy v provincii Suvajdá unesli přes 30 lidí, převážně žen a dětí. Nejméně dvě osoby od té doby zemřely. Devatenáctiletému studentovi teroristé usekli hlavu a zveřejnili videozáznam, 65letá žena zemřela kvůli blíže neupřesněným zdravotním problémům. Dvěma ženám se pak podařilo ze zajetí uprchnout.

Provincie Suvajdá je obydlena převážně drúzy, kteří jsou podobně jako alávité prezidenta Bašára Asada šíitskou sektou. Tvoří asi pět procent z celkem 23 milionů Syřanů a žijí i v sousedním Libanonu a v Izraeli.

Témata:  Islámský stát Sýrie únos / rukojmí

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2026 12:47

17. ledna 2026 4:00

Bude až -15 °C. Mrazivé počasí v Česku opět udeří vší silou

V Česku se v posledních dnech oteplilo, takže dorazila i obleva. V příštím týdnu se ale situace opět změní. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dorazí další ochlazení, které se nejvíce projeví v noci. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Laviny

Laviny v Rakousku: 5 mrtvých, další lidé skončili v nemocnici

Rakouské Alpy se dnes staly dějištěm tragických událostí, které si vyžádaly životy pěti lyžařů. Laviny zasáhly oblast Pongau nedaleko Salcburku poté, co v regionu napadlo velké množství čerstvého sněhu. Podle horské služby se všechny oběti pohybovaly ve volném terénu mimo vyznačené sjezdovky, kde je riziko sesuvů v současné době extrémní.