reklama

Teroristé zaútočili v pátek na dva autobusy, v nichž se lidé vraceli ze křtu v klášteře svatého Samuela Vyznavače v severoegyptské provincii Mínjá. Kromě sedmi mrtvých si atentát vyžádal také 18 zraněných včetně dětí.

"Pociťujeme směs smutku a bolesti," řekl na pohřbu šesti z obětí ve městě Mínjá koptský biskup Makarius. "Smutek proto, že se tyto bolestné události opakují, a bolest proto, že Koptové jsou součástí této země," dodal.

Pozůstalí nad šesti bílými rakvemi, v nichž byli členové jedné rodiny včetně 12leté dívky a 15letého chlapce, odmítli kondolence od příslušníků egyptských bezpečnostních složek, poznamenala agentura Reuters. Pohřeb řidiče jednoho z autobusů, který je sedmou obětí atentátu, se konal odděleně.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí již v pátek na twitteru napsal, že za oběti útoku truchlí, a slíbil, že bude dál bojovat proti radikálům. Vláda oznámila, že pozůstalým vyplatí 100.000 egyptských liber (126.000 korun) za každého mrtvého a že zraněným přispěje 50.000 liber (63.000 korun) na léčebné výlohy.

Koptská menšina, která tvoří asi desetinu obyvatel ve více než devadesátimilionovém Egyptě, je největším křesťanským společenstvím na Blízkém východě.

Páteční útok na Kopty nebyl zdaleka ojedinělý. Například loni v květnu si útok islamistů na autobus s koptskými poutníky mířícími do stejného kláštera vyžádal téměř 30 mrtvých. Předtím při útocích na koptské kostely v Káhiře, Tantě a Alexandrii zemřelo nejméně 100 lidí. Také tehdy se k nim přihlásil Islámský stát.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama