Členské státy OSN musejí vyvinout na Čínu tlak, aby se země zodpovídala z porušování lidských práv, včetně zadržování milionu muslimských Ujgurů v západní provincii Sin-ťiang. Podle dnešní zprávy agentury Reuters to požadovali aktivisté na fóru o Číně, které se konalo v pátek v Ženevě. Rada OSN pro lidská práva se bude zabývat zprávou o stavu lidských práv v Číně na zasedání v úterý, což bude poprvé od roku 2013. Přezkum se má zaměřit na zacházení s etnickými menšinami, zejména ujgurskou a tibetskou.
Čína tvrdí, že provincie Sin-ťiang čelí hrozbě islamistických bojovníků a separatistů. Popírá zprávy, že jsou lidé drženi v tajných převýchovných táborech. Podle Reuters však někteří úředníci nedávno sdělili, že někteří občané, kteří mají na svědomí drobné přestupky byli vysláni do odborných středisek za účelem pracovních příležitostí.
"Za posledních pět let se situace v oblasti lidských práv v Číně obecně zhoršuje, nepředstavitelné zhoršení situace nastalo zejména ve Východním Turkestánu (Sin-ťiang) a Tibetu," uvedl prezident mnichovského Světového ujgurského kongresu Dolkun Isa. "Proto očekáváme, že státy budou mluvit hlasitě a pevně," řekl agentuře Reuters.
Výkonná ředitelka organizace Human Rights in China (HRIC) Sharon Homová prohlásila, že zadržení více než milionu etnických Ujgurů pro mezinárodní společenství znamená bod zlomu. "Rada pro lidská práva musí čínské vládě vyslat jednoznačný vzkaz, že její systematické represe v Ujgurské autonomní oblasti, včetně svévolného zadržení až jednoho milionu lidí, musí skončit," řekl Patrick Poon z Amnesty International.
Témata: Čína, OSN (Organizace spojených národů), muslimové, lidská práva
Související
22. listopadu 2024 21:55
18. listopadu 2024 21:21
14. listopadu 2024 16:37
14. listopadu 2024 11:15
28. října 2024 11:54
19. října 2024 17:58