reklama

Čína tvrdí, že provincie Sin-ťiang čelí hrozbě islamistických bojovníků a separatistů. Popírá zprávy, že jsou lidé drženi v tajných převýchovných táborech. Podle Reuters však někteří úředníci nedávno sdělili, že někteří občané, kteří mají na svědomí drobné přestupky byli vysláni do odborných středisek za účelem pracovních příležitostí.

"Za posledních pět let se situace v oblasti lidských práv v Číně obecně zhoršuje, nepředstavitelné zhoršení situace nastalo zejména ve Východním Turkestánu (Sin-ťiang) a Tibetu," uvedl prezident mnichovského Světového ujgurského kongresu Dolkun Isa. "Proto očekáváme, že státy budou mluvit hlasitě a pevně," řekl agentuře Reuters.

Výkonná ředitelka organizace Human Rights in China (HRIC) Sharon Homová prohlásila, že zadržení více než milionu etnických Ujgurů pro mezinárodní společenství znamená bod zlomu. "Rada pro lidská práva musí čínské vládě vyslat jednoznačný vzkaz, že její systematické represe v Ujgurské autonomní oblasti, včetně svévolného zadržení až jednoho milionu lidí, musí skončit," řekl Patrick Poon z Amnesty International.

reklama